Blog

Redakcja | 4 sierpnia, 2021 | 0 Komentarzy

Rozwój fotowoltaiki na obszarach wiejskich

Z danych zgromadzonych przez firmę Foton Technik wynika, że największe zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi jest w gminach wiejskich. W miastach, gdzie przeważa zabudowa wielorodzinna, możliwość instalacji fotowoltaiki jest ograniczona, dodatkowo bloki mieszkalne korzystają na ogół z ciepła systemowego.

W ostatnim czasie możemy zauważyć wzmożone zainteresowanie inwestycjami w fotowoltaikę. Wzrost liczby nowych instalacji wynosi nawet 200 procent w skali roku, a dynamika wzrostu zaskoczyła nawet dużych uczestników rynku. Powodem do podejmowania decyzji o instalacji paneli słonecznych oraz magazynów energii są zapewne zmiany w rozliczeniach energii dla prosumentów. Dodatkowo sytuacja na rynku na pewno zależna jest od polityki Unii Europejskiej i wdrażaniem tzw. Zielonego Ładu. Wymagania dotyczące emisji CO2 dla państw Unii oraz dofinansowania, jakie można uzyskać na instalacje fotowoltaiczne powodują, że Polacy coraz chętniej decydują się na instalacje fotowoltaiczne. Coraz powszechniejsze wykorzystywanie magazynów energii wpływa na zwiększenie stanu bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego.

Zainteresowanie zieloną energią na obszarach wiejskich.

Z informacji podanych przez firmę Foto Technik wynika, że przedstawiciele handlowi firmy odbywają większość swoich spotkań z przyszłymi klientami na terenach wiejskich. Liczba klientów jest tam o połowę wyższa w porównaniu z mieszkańcami miasta, ponad dwukrotnie wyższa w porównaniu z klientami z gmin miejskich i aż osiem razy wyższa w porównaniu z klientami z miasta powiatowych.

Niezależność energetyczna powód inwestycji w fotowoltaikę.

Braki w dostawie prądu na wsi są niestety w dalszym ciągu częstym zjawiskiem. Infrastruktura sieciowa na terenach wiejskich nie jest tak często modernizowana, jak w miastach, co powoduje często awarie energetyczne. Dodatkowo sieć jest dużo bardziej narażona na uszkodzenia w wyniku zjawisk atmosferycznych. A awarie zachodzące w wyniku takich uszkodzeń często nie są naprawiane na bieżąco. Utrudniony dostęp do ciepłociągu czy gazociągu ze względu na ukształtowanie terenu powoduje, że mieszkańcy są zdani na lokalne źródła ciepła. Ograniczenia te stają się impulsem do zbudowania oszczędnej instalacji i uzależnienie się od cen paliw takich jak gaz, olej czy węgiel.

– Z każdym rokiem realizujemy coraz więcej instalacji dla przedsiębiorstw rolnych. Motorem napędowym rozwoju fotowoltaiki i pomp ciepła są relatywnie niskie stopy procentowe. Dodatkowo, oferty leasingowe są dziś realizowane na bardzo dobrych warunkach, dzięki czemu raty są często niższe niż rachunki za prąd generowane bez instalacji. Warto dodać, że istnieją również formy wsparcia dla inwestycji OZE, m.in. w ramach programu Agroenergia, który zostanie uruchomiony wkrótce. Będzie można dofinansować pompę ciepła o mocy 10-50 kW oraz instalacje fotowoltaiczną w przedziale mocy 10-50 kW. W przypadku inwestycji w PV, możliwe będzie również uzyskanie wsparcia do zintegrowanego z nim magazynu energii. Poziom dofinansowania zależny będzie od mocy instalowanego urządzenia – komentuje Monika Karlicka, ekspertka Foton Technik. – Inwestorzy płacący podatek rolny, od 2017 roku mogą w jego ramach odliczyć do 25 proc. kosztów instalacji. Natomiast osoby nie prowadzące gospodarstwa rolnego mogą się ubiegać o dotacje z programu Mój Prąd oraz programów lokalnych. Warto podkreślić, że wybór fotowoltaiki w dłuższej perspektywie jest opłacalny nawet bez żadnych dopłat.

źródło: http://www.nbi.com.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.