Blog

Redakcja | 22 kwietnia, 2022 | 0 Komentarzy

Wzrost liczby konsumentów w Polsce

Nieustannie rosnąca inflacja wiążąca się z niewiarygodnie wysokimi cenami za prąd, gaz, produkty spożywcze, paliwo, jak i wiele innych sprawiła, że coraz więcej osób próbuje za wszelką cenę znaleźć rozwiązanie, które w jakimkolwiek stopniu zmniejszy ilość dotychczasowych wydatków i kosztów. Nie jest to jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też zdecydowana część Polaków stawia na instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym comiesięczne oszczędzanie staje się możliwe. Zgodnie z aktualnymi oszacowaniami, w tym roku z fotowoltaiki skorzysta ponad milion osób w Polsce.

Zainteresowanie fotowoltaiką wśród społeczeństwa

Do tej pory system net meteringu przewidywał, że za każdy 1 kWh nadwyżki energii elektrycznej prosument mógł za darmo odebrać 0,7 lub 0,8 kWh, w zależności od wielkości instalacji. Był też zwolniony z opłaty dystrybucyjnej za pobieraną energię. Prosumenci wchodzący na rynek po 1 kwietnia 2022 będą objęci systemem net billingu. Zakłada on, że prosument sprzeda operatorowi ewentualne nadwyżki powstałe w okresie wzmożonej produkcji energii, a gdy będzie potrzebował uzupełnić niedobory – kupi energię z sieci, wszystko po cenach rynkowych.

„Dotychczasowy system był jednym z najkorzystniejszych systemów służących rozwijaniu energetyki prosumenckiej w Europie. I spełnił swoją rolę. W Polsce doszliśmy do prawie 1 mln prosumentów, ale należało ten system zmienić, dostosować do istniejących warunków i zastąpić takim, który bardziej będzie odpowiadał długofalowemu rozwojowi tej technologii w Polsce” – mówi Kamil Sankowski, członek zarządu Polenergii Fotowoltaiki.

System net meteringu stosowany od 2016 roku skrócił okres zwrotu z inwestycji w PV z ponad 15 do 10 lat. Dodatkowe zachęty od państwa – program Mój Prąd oraz ulga termomodernizacyjna – skróciły go o kolejne dwa–trzy lata. Taki sam horyzont zakłada nowa oferta Polenergii. Inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną o mocy 4,5 kWp – przy uwzględnieniu zużycia na własne potrzeby na poziomie 20 proc. oraz skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej – może zwrócić się w ciągu siedmiu–ośmiu lat.

Sposób na lepsze życie

Niektórzy zastanawiają się, czy fotowoltaika rzeczywiście może przyczynić się do lepszego życia, zatrzymując przy tym część pieniędzy w portfelu? Oczywiście, że tak! Warto jednak zasięgnąć porady ekspertów, którzy podpowiedzą Ci, na co zwrócić uwagę przed dokonaniem tego typu inwestycji.

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.