Pompa ciepła – dlaczego warto w nią zainwestować?
Pompy ciepła stanowią jeden z najbardziej opłacalnych i energooszczędnych sposobów na pozyskanie ciepłej wody oraz ogrzewania w swoim domu. Wzrost zainteresowania tego typu urządzeniem jest spowodowane wieloma czynnikami. Do jednych z nich przede wszystkim należy coraz większa świadomość społeczeństwa, związana z dbałością o środowisko naturalne. Ponadto obecne ceny za prąd, paliwo, czy gaz wzbudzają wiele negatywnych emocji, co również w dużym stopniu przyczynia się do sięgania przez Polaków po nowe rozwiązania.
Inwestycja na długie lata
Pompy ciepła stanowią inwestycję na wiele lat. Aby jednak utrzymywała ona swoją sprawność, należy zadbać o prawidłowe regenerowanie wymiennika gruntowego latem. W innym wypadku temperatura gruntu z biegiem lat będzie się obniżała, a sprawność pompy malała. Obecne koszty ogrzewania pompami ciepła należą do najniższych, a różnica na ich korzyść ciągle się powiększa w odniesieniu np. do gazu, węgla, ekogroszku czy oleju.
Konkretny czas zwrotu z inwestycji będzie oczywiście różny w zależności od tego, na jaki typ pompy się zdecydujemy, jakie są potrzeby energetyczne budynku oraz jakie przyjmiemy do przeliczeń rozwiązanie alternatywne. W nowym budownictwie inwestycja w pompę ciepła da inwestorowi spore dodatkowe oszczędności już na etapie budowy domu, jak choćby brak konieczności budowy komina czy składu na opał.
Tanie i skuteczne rozwiązanie
Liczba pracujących instalacji wciąż rośnie i w konsekwencji pojawia się efekt skali – inwestorzy po prostu przekonują się do pomp ciepła, bo obserwują np. u sąsiada, że pompa powietrze-woda świetnie sobie radzi z ogrzaniem domu również zimą, a koszty ogrzewania są relatywnie niskie.
Michał Sochacki, CEO w firmie beeIN SA potwierdza, że nadchodzi czas powietrznych pomp ciepła. – W ostatnich latach efektywność tych urządzeń bardzo się zwiększyła, wzrosła też ich popularność. Warto podkreślić, że koszt pompy powietrznej jest przystępniejszy niż innych urządzeń, np. gruntowej pompy ciepła, której założenie wymaga wykonania kosztownych odwiertów.
Źródło: https://gramwzielone.pl/