Blog

farma fotowoltaiczna
Redakcja | 16 maja, 2022 | 0 Comments

Czy opłaca się wejść w farmę fotowoltaiczną? Odpowiadamy!

Jesteś osobą posiadającą wolny grunt o powierzchni powyżej 2 ha, bez miejscowego planu zagospodarowania tego terenu? Możesz podjąć się jego wynajmu pod farmę fotowoltaiczną, a tym samym zarobić około 16 000 zł rocznie! W naszej firmie oferujemy atrakcyjne warunki współpracy, dzięki którym zaczniesz zarabiać bez ruszania się z miejsca. Jak to możliwe i czy rzeczywiście warto wejść w tego typu współpracę? Odpowiadamy!

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Słyszałeś kiedykolwiek o czymś takim jak farma fotowoltaiczna? Czym ona tak właściwa jest? Otóż farmą fotowoltaiczną określamy instalację słoneczną łączącą w jeden system dziesiątki, a nawet setki lub tysiące modułów ustawionych na wspólnej przestrzeni. W ten sposób możliwe jest wyprodukowane sporej ilości prądu, przeznaczonego do sprzedaży. 

Farmy fotowoltaiczne powstają na całym świecie i przynoszą realne zyski. Niektóre lokalizacje są imponujące – na pustyniach, morzach czy w górach. Panele stanowią ślad nowoczesności i dowód na nieustanne przekraczanie technologicznych oraz cywilizacyjnych barier. Również w Polsce rośnie zainteresowanie mniejszymi i większymi eko elektrowniami słonecznymi, które od kilku lat powstają w praktycznie każdym województwie.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby stać się właścicielem farmy?

Stworzenie farmy fotowoltaicznej na własnym gruncie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Należy spełnić kilka podstawowych kryteriów. Mowa o posiadaniu wolnej powierzchni powyżej 2 ha klasy IV lub gorszej, bez drzew, czy zabudowań. Dana przestrzeń nie powinna być objęta jakimikolwiek przepisami ochrony natury. Podstawowym krokiem jest również zwrócenie się do zakładu energetycznego z wnioskiem o udostępnienie warunków przyłączenia. Na ich wydanie trzeba czekać maksymalnie do 150 dni. Niezbędną dokumentacją na tym etapie jest dodatkowo tytuł prawny do gruntu, mapa prezentująca teren oraz Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub warunki zabudowy.

Czy to się opłaca?

Dobrze zaprojektowana i zlokalizowana farma powinna przynieść nie tylko zwrot z wielomilionowej inwestycji, ale przede wszystkim kolejne miliony złotych czystego zarobku. To jednak zależy od cen ustalanych przy okazji aukcji OZE, kosztów energii, a także wydajności samego systemu. Dobrą praktyką jest dokładnie przemyślany dobór paneli oraz innych elementów potężnej instalacji. Dzięki temu moduły są w stanie służyć z dużą sprawnością przez wiele lat, przyspieszając zwrot z tak dużej inwestycji.

Leave a Comment

Your email address will not be published.