Blog

Redakcja | 16 września, 2021 | 0 Komentarzy

Pompy ciepła – obniż koszty ogrzewania do zera

W związku ze wzrostem comiesięcznych opłat za prąd, energię elektryczną, czy też wodę, coraz więcej osób postanawia zrezygnować z dotychczasowych sprzętów na rzecz ekologicznych i bardziej opłacalnych rozwiązań. W związku z tym w Polsce zapanowała moda na instalacje fotowoltaiczne. To dzięki nim życie wielu osób stało się o wiele łatwiejsze, a systematyczne oszczędzanie nie jest już niemożliwe. Poza panelami fotowoltaicznymi dużą rolę odgrywają również pompy ciepła, które zasilają budynek mieszkalny w energię cieplną. 

Zaoszczędź 80% kwoty na ogrzewaniu

Dzięki fotowoltaice możesz oddawać nadwyżki wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii, a następnie odebrać ją w innym okresie. W ten oto sposób będziesz korzystać z własnej energii przez cały rok. Pompy ciepła, które obecnie goszczą w większości domów jednorodzinnych, potrzebują solidnej dawki energii, która zasili je do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń, czy też wody w okresie zimowym. 

– Jakiego rzędu są to oszczędności? Załóżmy, że mamy do ogrzania dom o powierzchni 150 mkw, zamieszkały przez cztery osoby. Rocznie na ogrzanie domu tej wielkości potrzebne jest ok. 12000 kWh. Kolejne 4000 kWh pochłonie podgrzewanie wody użytkowej. Jeśli do ogrzewania wykorzystujemy ekogroszek, roczne koszty tego paliwa wynoszą ok. 3420 zł. Podobnie jest, jeśli korzystamy z gazu ziemnego (nowy typ pieca) – 3310 zł. Przy pellecie średnie roczne koszty rosną do 4150 zł, a przy oleju opałowym – 6194 zł. Najdroższe jest ogrzewanie elektryczne – przy podanych parametrach wyniesie prawie 9700 zł. Porównajmy to z różnymi rodzajami pomp ciepła, zasilanymi energią elektryczną z sieci lub z własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Na rynku dostępne są urządzenia gruntowe i powietrzne, wysoko- i niskotemperaturowe. Każde z nich ma inny koszt wyjściowy, nieco inne zastosowanie i sprawdzi się w innym typie budownictwa. Użytkowanie powietrznego niskotemperaturowego urządzenia zasilanego energią elektryczną z sieci wyniesie ok. 2600 zł rocznie – niemal czterokrotnie mniej niż tradycyjne ogrzewanie elektryczne. W przypadku gruntowych niskotemperaturowych pomp ciepła ten koszt jest jeszcze niższy, bo ok. 2200 zł – tłumaczy Anna Kotarska, ekspertka ds. pomp ciepła w Foton Technik.

Ogrzewaj swój dom w sposób tańszy i bezpieczniejszy

Ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła jest całkowicie bezemisyjne, czego nie można powiedzieć o innych rodzajach urządzeń grzewczych. W przypadku tradycyjnych pieców czy kotłów niezbędne są przewody kominowe, które odprowadzają gazy powstające w procesie spalania. Ogrzewając budynek węglem, drewnem lub pelletem, musimy też regularnie pozbywać się popiołu. Dlatego też zainwestowanie w pompy ciepła to najlepsze rozwiązanie dla osób, którym zależy na tańszym i bezpieczniejszym sposobie ogrzewania swojego domu.

Źródło: https://www.farmer.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.