Blog

fotowoltaikę
Redakcja | 22 października, 2021 | 0 Komentarzy

Polska jest w czołówce państw europejskich inwestujących w fotowoltaikę

W Polsce w 2020 roku moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła o 200%, według najnowszych prognoz do końca bieżącego roku wzrost nadal będzie się utrzymywał i może przekroczyć 6 GW. Taki wynik plasuje Polskę w czołówce państw europejskich inwestujących w fotowoltaikę.

Fotowoltaika – korzyści

Jedną z zalet przemawiających za fotowoltaiką jest oszczędność. Choć inwestycja jest duża i nie zwraca się od razu, to procentuje i pozwala na niezależność energetyczną. Instalacja fotowoltaiczna sprawdza się zarówno w domu, gospodarstwie rolnym, a nawet firmie. Kolejnymi korzyściami są aspekty zdrowotne i środowiskowe. Instalacja fotowoltaiczna nie wytwarza zanieczyszczeń. Jest więc bezpieczna dla naszego zdrowia i środowiska. Warto wspomnieć o tym, że fotowoltaika to też inwestycja na przyszłość, biorąc pod uwagę fakt podpisanych przez Unię Europejską zobowiązań klimatycznych do zrealizowania do 2050 r.

Fotowoltaika w Polsce

W Polsce zdecydowanie przeważają mikroinstalacje, które stanowią około 75% wszystkich instalacji fotowoltaicznych, coraz chętniej realizowane są również duże projekty, dzięki temu w 2020 r. moc zainstalowana w PV w Polsce przekroczyła próg 3,9 GW, wzrosła ok. 2,5 GW w porównaniu do 2019 r. zaliczając skok o blisko 200%. Taki wynik stawia Polskę wysoko wśród krajów Unii Europejskiej pod względem inwestycji w fotowoltaikę, lepsze wyniki osiągnęły tylko Niemcy, Holandia i Hiszpania.

Duży i stały rozwój fotowoltaiki w Polsce wróży jej świetne prognozy, eksperci szacują, że jeszcze w tym roku kraj osiągnie próg 6 GW. To bardzo dobry wynik, który przyciąga zagranicznych inwestorów. Jednym z krajów zainteresowanych polskim rynkiem jest Wielka Brytania. W ostatnim czasie stała się ona głównym inwestorem w polski sektor PV – odpowiada za 1,1 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice. W przeliczeniu na finanse Wielka Brytania zainwestowała w polski sektor PV już 7 mld funtów brytyjskich.

 

źródło: www.administrator24.info

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.