Blog

Redakcja | 13 lipca, 2021 | 0 Komentarzy

Podsumowanie programu “Mój Prąd”

Program priorytetowy “Mój Prąd” polega na wspieraniu rozwoju energetyki prosumenckiej, czyli segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Jest to ważny krok ku rozwojowi energetyki w naszym kraju. Fotowoltaika od kilku lat cieszy się dużym powodzeniem. Na polskim rynku możemy zauważyć znaczący wzrost wśród liczby osób zaangażowanych w proces tworzenia energii oraz korzystających z wytworzonych zasobów. Wynika on w głównej mierze z wprowadzenia wyżej wymienionego programu rządowego. Kolejna, zbliżająca się edycja startuje już 1 lipca 2021 roku. Nie obejmie ona jednak magazynów energii ani ładowarek EV. Tym razem dofinansowana zostanie wyłącznie fotowoltaika. Kwota dofinansowania również będzie się znacząco różnić od tych z poprzednich edycji. Wyniesie ona 3 tys. złotych, a łączna kwota przekazana na poczet programu to 534 mln złotych.

Jaki wpływ na sprzedaż rozwiązań PV miały poprzednie edycje?

Zainteresowanie programem “Mój Prąd’ co roku znacząco wzrasta, o czym opowiedział prezes gdańskiej firmy SunSol, która zajmuje się projektowaniem oraz montażem instalacji fotowoltaicznych.

– Poprzednia edycja „Mojego Prądu”, podobnie jak pierwsza, była kołem zamachowym sprzedaży instalacji PV. Niemniej jednak po jej wygaśnięciu sprzedaż nadal utrzymywała się na wysokim poziomie, co pokazuje, że polska fotowoltaika stanęła samodzielnie na nogi i znajduje się obecnie w fazie dojrzałości. Obecnie oczekujemy na dotacje do magazynów energii, które dostępne są już na Zachodzie, a o których zresztą słyszymy z kół rządowych. Według najnowszych informacji mają pojawić się one wraz z nadejściem „Mojego Prądu” 4.0 – komentuje Michał Kitkowski. – W tym roku jednak, w związku z nowelizacją ustawy o OZE, wielu z inwestorów (klientów) podejmowało decyzję o zakupie paneli już teraz, przed uruchomieniem trzeciej edycji „Mojego Prądu”. Z programu dotychczas skorzystało około 80% naszych klientów indywidualnych.  “ 

Michał Kitkowski zaproponował rozwiązanie zmniejszenia kosztów inwestycji, którym jest ulga termomodernizacyjna

“- Dzięki uldze termomodernizacyjnej, w przypadku kosztu instalacji wynoszącego 50 tys. zł, inwestorzy mogą odpisać od podatku nawet 15 tys. zł. Na rynku dostępne są również oferty preferencyjnych kredytów i pożyczek, które mogą być pomocne w realizacji przedsięwzięcia i osiągnięciu niezależności energetycznej, tak ważnej dla naszych klientów. Co istotne, dzięki instalacji o mocy 5kW, mogą oni zaoszczędzić nawet do 3 tys. zł rocznie – dodaje Michał Kitkowski.”

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii to jeden z czynników, który wpłynął na zwiększenie się zainteresowania rozwiązaniami PV. Nowelizacja najprawdopodobniej będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Dzięki tego typu działaniom inwestorzy będą mogli sprzedawać wygenerowaną energię po cenach panujących na rynku. Zdaniem Michała Kitkowskiego warto podjąć decyzję o zakupie systemu PV jak najszybciej. 

“– Po ogłoszeniu nowelizacji o OZE zauważamy zwiększone zainteresowanie naszymi usługami o jakieś 30-40 proc. Powracają do nas klienci, którzy do tej pory wahali się i odkładali decyzję o inwestycji w czasie – mówi Michał Kitkowski. – Obecnie czas zwrotu z inwestycji wynosi około 5-6 lat. Po wejściu w życie nowych przepisów, czas ten wydłuży się nawet do 7-8 lat, dlatego też jest to dobry moment na inwestycję w rozwiązania PV właśnie w tym roku. Decyzję też warto podjąć jak najszybciej choćby z tego względu na to, iż czas oczekiwania na realizację jest dłuższy i obecnie wynieść może nawet do miesiąca.”

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.