Blog

farmy fotowoltaiczne na wodzie
Redakcja | 2 lutego, 2022 | 0 Komentarzy

Pływające farmy fotowoltaiczne w Polsce

W Polsce takie rozwiązanie dopiero raczkuje, ale na świecie stało się już bardzo popularne i tego typu inwestycje powstają już od kilkunastu lat. Obecnie rozwój pływających farm fotowoltaicznych znacznie przyspiesza, również u nas będzie przybywać miejsc. W swych planach tego typu inwestycje mają takie grupy energetyczne jak ZE PAK oraz Energa.
Atutami takiego rozwiązania jest m.in możliwość zwiększenia mocy w fotowoltaice w krajach o dużej gęstości zaludnienia i bardziej pożądanym zastosowaniu gruntów, np. w celach rolniczych.

Ponadto tego typu instalacje dobrze uzupełniają zbiorniki wodne, na których są zlokalizowane elektrownie wodne – zwiększają ich dostępną moc szczytową. Ponadto pływająca farma może wykorzystać infrastrukturę energetyczną hydroelektrowni, a osłaniając powierzchnię zbiornika chroni go przed nagrzewaniem i zmniejsza odparowanie wody.

Z drugiej strony, pływająca fotowoltaika jest wydajniejsza, gdyż pozwala wyeliminować lub zmniejszyć zacienienie oraz ilość zanieczyszczeń osiadających na panelach. Z kolei woda zmniejsza temperaturę otoczenia, co przekłada się na pracę paneli z wyższą wydajnością. Również modułowy sposób montażu – za pomocą pływaków zakotwiczonych do dna – pozwala na szybszą realizację obiektu niż w przypadku lądowych farm PV.

źródło: www.forsal.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.