Blog

Redakcja | 23 lutego, 2022 | 0 Komentarzy

Panele fotowoltaiczne a silny wiatr

Warunki pogodowe panujące obecnie na terenie całego kraju wzbudzają wiele negatywnych emocji wśród społeczeństwa. Silny i niebezpieczny wiatr jest zagrożeniem nie tylko dla zwierząt przebywających na zewnątrz, czy dla infrastruktury, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia, a nawet i życia. Problemy z dostawą prądu i ciepłej wody, zerwane dachy oraz powybijane okna to realne problemy, które dotknęły sporą część z nas. Ze stratą spotykają się również właściciele instalacji fotowoltaicznych. Niewiarygodna siła wiatru wpłynęła na uszkodzenia, a nawet zerwania paneli fotowoltaicznych z dachu. Jak więc zabezpieczyć się na przyszłość i ochronić swoją instalację przed awarią?

Wytrzymałość paneli fotowoltaicznych przy złej pogodzie

Tegoroczna zima jest bardzo wietrzna, z czego cieszyć może się branża energetyki wietrznej. W styczniu padł rekord produkcji z elektrowni wiatrowych, który został pobity w lutym. Mniej powodów do zadowolenia mogą mieć właściciele instalacji fotowoltaicznych. Panele o dużej powierzchni łączą się w sporych rozmiarów płaszczyzny – instalacja o mocy 10 kWp to ponad 45 metrów kwadratowych. Mimo zachowania około dwóch centymetrów dystansu między kolejnymi modułami, siła, z którą wiatr działa na panele, może być znacząca

Wytrzymałość urządzeń składających się na instalację fotowoltaiczną określono w normie IEC 61730-2. Określa ona, że panele fotowoltaiczne muszą wytrzymać co najmniej 2400 Pa siły ssącej wiatru. Oznacza to wytrzymałość na wiatr o prędkości około 130 kilometrów na godzinę. Fotowoltaika jest więc całkiem wytrzymała pod tym względem. Według informacji z serwisu Windy.com w dniu 19 lutego 2022 roku najsilniejszy wiatr będzie wiał z prędkością około 60 kilometrów na godzinę w porywach do nieco ponad 100 kilometrów na godzinę. Jest to więc prędkość, przy której panele fotowoltaiczne nie powinny ulec uszkodzeniu. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od jakości montażu, a także warunków lokalnych. Na silne podmuchy wpływać może np. lokalna architektura, trzeba więc brać pod uwagę, że na naszym podwórku wiatr może być mocniejszy, niż mówią o tym prognozy pogody.

Zapobieganie uszkodzeniom

Nie da się jednoznacznie wykazać sprawdzonego sposobu na uchronienie instalacji fotowoltaicznej przed uszkodzeniem wynikającym z warunków pogodowych. Można jednak postarać się zapobiec powstaniu takiego ryzyka, dzięki zachowaniu określonych odstępów od krawędzi dachu podczas montażu paneli. W ten sposób ryzyko zniszczeń na skutek silnych podmuchów wiatru zostanie zminimalizowane.

Źródło: https://www.cire.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.