Blog

panele fotowoltaiczne
Redakcja | 16 grudnia, 2021 | 0 Komentarzy

Jak długo działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne ułatwiają skuteczne oszczędzanie, będąc jednocześnie najbardziej ekologicznym i bezpiecznym rozwiązaniem dla naszej planety. Warto jednak pamiętać o tym, że ich żywotność oraz funkcjonalność uzależniona jest od wielu czynników, takich jak ulokowanie, czy nasłonecznienie. Wiele osób zastanawia się, jak długo działają panele fotowoltaiczne i czy można w jakiś sposób dodatkowo o nie zadbać?

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Aktualnie średnia gwarancja na panele obowiązuje na około 12-15 lat na produkt i 25-30 lat na uzysk. Eksperci uważają jednak, że generacja paneli słonecznych produkowanych między 2000 a 2010 rokiem może osiągnąć żywotność przynajmniej na poziomie 25 lat. Nowsze modele paneli fotowoltaicznych są w stanie sprawnie pracować nawet przez okres 40 lat. Warto zauważyć, że największe straty w efektywności działania paneli PV, mogą następować w okresie pierwszych kilku lat. Po tym okresie spadek efektywności będzie stopniowo malał. W momencie utraty przez panel słoneczny ponad 20 procent swojej sprawności, może to wiązać się z awarią techniczną. 

Warunki atmosferyczne, a funkcjonowanie paneli

Duży wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych mają warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, czy śnieg. Pod wpływem silnego zacienienia, wilgoci, czy zbyt wysokich temperatur, panele mogą być o wiele mniej wydajne, niż byśmy tego chcieli. Gruba warstwa śniegu może doprowadzić do obniżenia wydajności modułu, dlatego tak ważnym jest, aby zadbać o odśnieżenie paneli w sytuacji wzmożonych, bardzo długo trwających opadów śniegów. Dużym zagrożeniem dla instalacji są również bardzo wysokie temperatury. Oczywiście fotowoltaika pracuje najlepiej w przy dużym nasłonecznieniu, jednak nazbyt wysoka temperatura może sprawić, że panele fotowoltaiczne stracą swoją skuteczność i znacznie szybciej się zużyją.

Jak zadbać o swoją instalację?

Panele fotowoltaiczne zazwyczaj nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwatorskich ze strony właścicieli. Jeśli jednak występują ekstremalne warunki pogodowe – niezbędne będzie monitorowanie ich kondycji w sposób systematyczny. Raz do roku warto poświęcić czas na sprawdzenie stanu okablowania instalacji PV. Uszkodzenie okablowania lub nieprawidłowe połączenia między panelami fotowoltaicznymi, falownikiem, a skrzynką bezpieczników również mogą mieć wpływ na poziom żywotności. Warto także co jakiś czas poddać panele czyszczeniu – w okresie letnim lub w okresach suszy może to być najbardziej potrzebne ze względu na gromadzący się na modułach kurz, pyłki, liście i tym podobne. 

Źródło: https://www.cozadzien.pl/ 

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.