Blog

Redakcja | 6 września, 2021 | 0 Komentarzy

Elektrownia słoneczna CSP w Chile – tak niskich kosztów wytwarzania energii jeszcze nie było!

Kilka dni temu w Chile rozstrzygnięto kolejną aukcję dla odnawialnych źródeł energii, podczas której odnotowano zaskakująco niskie ceny. Szczególnym zaskoczeniem okazało się posunięcie inwestora planującego wybudowanie elektrowni słonecznej w technologii CSP. Zaoferował on stawkę za energię w wysokości 0,039 USD/kWh, czyli tylko ok. 0,15 PLN/kWh. Za tyle ma być sprzedawana energia z instalacji, której moc wyniesie 390 MW. Inwestorem, o którym mowa jest amerykański fundusz EIG Global Energy Partners.

Fotowoltaika, a elektrownie słoneczne CSP

Fotowoltaika zdecydowanie zdominowała inwestycje na globalnym rynku energetyki słonecznej. Mimo to, elektrownie słoneczne typu CSP posiadają cechę, która znacznie wyróżnia je od instalacji fotowoltaicznych. Umożliwiają one przechowanie energii i wykorzystanie jej nawet do kilkunastu godzin, bilansując np. wieczorne zapotrzebowanie systemu elektroenergetycznego.

Kontrakt PPA zawarty przez DEWA, operatora energetycznego z Dubaju, a także konsorcjum inwestorów – arabskiego ACWA Power oraz chińskiego Shanghai Electric – zakładał sprzedaż energii z ogromnej instalacji CSP o mocy 700 MW po cenie wynoszącej zaledwie 0,073 USD/kWh. Wartość całej inwestycji oszacowano się na 3,87 mld dolarów.

Kolejna elektrownia słoneczna typu CSP

Projekt owej elektrowni słonecznej nie jest jednak pierwszą inwestycją tego typu, jaka powstała w Chile. Instalację o mocy 110 MW znajdującą się na pustyni Atacama zbudował hiszpański koncern Acciona, który obecnie odpowiada również za jej serwisowanie. Hiszpanie do tej pory zbudowali już 11 tego typu instalacji, których łączna moc wynosi 724 MW.

Budowa elektrowni CSP o nazwie Cerro Dominador zakończyła się zaledwie dwa miesiące temu. Jej właścicielem jest również EIG Global Energy Partners. Instalacja wykorzystuje 10,6 tys. luster, które kierują promieniowanie słoneczne na absorber znajdujący się na wysokości 252 metrów. Dzięki dodatkowym zbiornikom instalacja jest w stanie przechować energię w czasie do 17,5 godzin.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.