Blog

Redakcja | 21 stycznia, 2022 | 0 Komentarzy

Ekologiczna rewolucja w archidiecezjach wielkopolskich – nadchodzące zmiany

W związku z dużym rozwojem instalacji fotowoltaicznych w Polsce, coraz więcej instytucji państwowych postanawia dołączyć do grona korzystających z energii ze słońca. Do szczęśliwych posiadaczy fotowoltaiki dołączą również archidiecezje wielkopolskie, które otrzymały środki na termomodernizację sześciu obiektów na terenie Poznania i Otorowa. Oznacza to duży postęp, który znacznie wpłynie na nasze środowisko oraz zdrowie. W końcu mniej wdychanych toksyn i zanieczyszczeń wiąże się z czystszym powietrzem. Równie istotna jest kwestia wykorzystania energooszczędnych urządzeń, które dodatkowo przyczyniają się do poprawy jakości codziennego funkcjonowania.

Inwestycja niosąca ze sobą duże zmiany

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyda ponad 40 milionów złotych na termomodernizację 15 zabytkowych budynków kościelnych. Inwestycje mają poprawić utrzymywanie ciepła oraz obniżyć emisję dwutlenku węgla. Zakres prac obejmuje wymianę okien, docieplenie ścian i dachu, wymianę drzwi, modernizację centralnego ogrzewania oraz montaż kotłów gazowych. Powstanie też fotowoltaika i system wentylacji z odzyskiem ciepła z powietrza. Remonty w Archidiecezji Gnieźnieńskiej obejmą 6 budynków. To między innymi seminarium w Gnieźnie, dom rekolekcyjny Rościnno i klasztor w Markowicach. Tutaj także przewidziana jest termomodernizacja budynków, wymiana ogrzewania i montaż paneli słonecznych. Będą też pompy ciepła, nowe lampy i system zarządzania budynkami. Tego typu zmiany stanowią prawdziwą, ekologiczną rewolucję.

Zmniejszenie zużycia energii

Inwestycja ma na celu umożliwić zaoszczędzenie części pieniędzy, które mogą zostać wykorzystane w celu dalszego rozwoju infrastruktury. Dzięki zamontowaniu energooszczędnych urządzeń oraz paneli słonecznych archidiecezje zużyją mniej energii o ponad 23 tysiące GJ rocznie. Będą również emitować o 1600 ton dwutlenku węgla mniej w ciągu roku. Jest to naprawdę pozytywnie zaskakujący wynik. Koszt łączny inwestycji to 44,5 miliona złotych. 

Źródło: https://radiopoznan.fm/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.