Blog

Redakcja | 21 września, 2021 | 0 Komentarzy

Czego unikać podczas instalacji paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne goszczą w większości gospodarstw domowych w naszym kraju. Dzięki nim możemy zaoszczędzić znaczną część pieniędzy, a przy okazji przyczynić się do uratowania naszej planety przed masową ilością szkodliwych substancji i zanieczyszczeń. Panele pozwalają uniezależnić się od kolosalnych cen prądu i skutecznie obniżyć dotychczasowe rachunki. Ich montaż co prawda nie należy do najtańszych, ale zwraca się już po kilku latach, a w długofalowej perspektywie przekłada się na duże oszczędności.

Instalacja paneli fotowoltaicznych wiąże się jednak z ewentualnymi komplikacjami. Warto zatem przemyśleć swój wybór i mieć na uwadze kilka podstawowych kwestii, takich jak np. marka, na której panele się decydujemy, czy też miejsce, w którym planujemy je ulokować. 

Oferta dostępna na rynku

Przed zakupem warto zrobić research na temat najlepszych marek paneli PV dostępnych na rynku. Obecnie mamy do czynienia z wieloma firmami oferującymi produkty z zakresu fotowoltaiki. Produkty powinny wyróżniać się wysoką trwałością użytych materiałów, jak również posiadać atesty i certyfikaty jakości. W końcu chcemy, aby służyły nam jak najdłużej oraz przynosiły satysfakcjonujące efekty. Warto zatem skontaktować się z przedstawicielami poszczególnych firm w celu rozeznania się oraz zapoznania z ich ofertą. 

Lokalizacja

Nawet najdroższe panele fotowoltaiczne nie będą spełniać naszych oczekiwań, jeśli nie będą zamontowane w odpowiednim miejscu. Choć ogniwa najczęściej montowane są na dachu, to można też zbudować konstrukcję na gruncie. To drugie rozwiązanie polecane jest w przypadku, gdy dach może nie wytrzymać dodatkowych obciążeń, kąt jego nachylenia mocno odbiega od optymalnego lub gdy w pobliżu znajdują się drzewa i inne obiekty powodujące zbyt duże zacienienie. Warto zwrócić również uwagę na orientacje paneli względem słońca. Panele wygenerują najwięcej energii, kiedy ulokowane są od strony południowej. 

Zagrożenia wynikające z nieprawidłowego montażu

Nieprawidłowo podłączone komponenty mogą stanowić zagrożenie pożarowe czy też skutkować porażeniem prądem elektrycznym. Jeśli chodzi o aspekty techniczne – tutaj można spodziewać się usterek, które mogą zacząć się pojawiać dopiero po kilku latach od montażu paneli. Co więcej, producent nie uzna gwarancji, jeśli wina leży po stronie użytkownika. Należy zatem dopilnować, aby fachowcy odpowiadający za montaż paneli fotowoltaicznych na dachu Twojego domu, wykonali swoją pracę w 100% dobrze. 

Źródło: http://www.budnet.pl/ 

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.