Blog

wydajność paneli fotowoltaicznych
Redakcja | 12 listopada, 2021 | 0 Komentarzy

Wydajność paneli fotowoltaicznych a smog

Od wielu lat temat nadmiernej emisji smogu do środowiska jest przedmiotem wielu dyskusji. Jednym z czynników, który na pewno jest w stanie przyczynić do walki z emisją smogu jest fotowoltaikia. Wiele miast w Polsce prowadzi kampanie zachęcające, aby ludzie przestali korzystać z tradycyjnych kopciuchów i wybierali bardziej ekologiczne rozwiązania jakimi są np. instalacje fotowoltaiczne.

Czy smog wpływa na efektywność paneli fotowoltaicznych?

W ostatnich latach obserwujemy ciągły wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych. Montaż paneli fotowoltaicznych jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zacząć oszczędzać na rachunkach za prąd oraz chcą uniezależnić się od dostawców energii. Dodatkowo fotowoltaika wykorzystuję Odnawialne Źródła Energii, dzięki temu jest w pełni ekologiczna i pomaga walczyć z globalnym ociepleniem. W ostatnich badaniach, jakie zostały przeprowadzone w Indiach – kraju uważanego z jeden z największych emitentów zanieczyszczeń, wykazano, że smog poprzez osadzanie się pyłów na panelach fotowoltaicznych może w miejscach o dużym zanieczyszczeniu obniżać efektywność fotowoltaiki nawet o 30%. 

Fotowoltaika – dlaczego smog jest tak szkodliwy dla jej efektywności?

Wśród wielu zanieczyszczeń mających wpływ na efektywność fotowoltaiki wyróżnia się piasek, kurz, liście, smog i ptasie odchody. W jednych z ostatnio przeprowadzonych badań, które miały na celu sprawdzić wpływ zanieczyszczeń na wydajność paneli fotowoltaicznych, posłużono się farmami fotowoltaicznymi działającymi na terenach pustynnych. Z badań wynika, że smog jest dużo trudniejszym zanieczyszczeniem do usunięcia niż żwir czy piasek, a wszystko za sprawą znajdujących się w nim zanieczyszczeń jonowych i węglowych. Ciągłe czyszczenie paneli przy użyciu środków specjalistycznych również nie przyniesie pozytywnych skutków, gdyż może być przyczyną znacznych uszkodzeń paneli. Warto jednak pamiętać, że główny wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych ma stopień zacienienia czy kąt nachylenia dachu i kierunek ekspozycji. Dlatego nie powinno rezygnować się z instalacji fotowoltaicznych w miejscach, gdzie występuję smog, a montaż paneli należy wykonać jak najdokładniej i poprawnie tak, aby możliwe było efektywne wykorzystanie instalacji. Dodatkowo warto zwrócić uwagę również na to, że decydując się na montaż fotowoltaiki wykorzystujemy odnawialne źródła energii, a tym samym przyczyniamy się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.