Blog

Worfordis | 11 sierpnia, 2021 | 0 Komentarzy

Wszystko, co warto wiedzieć o instalacji fotowoltaicznej

Globalne zapotrzebowanie na energię z roku na rok znacząco wzrasta. Jest to spowodowane przede wszystkim dużą opłacalnością oraz pewnego rodzaju stabilnością. W końcu elektrownie węglowe oraz nieodnawialne źródła energii są ograniczone, natomiast promienie słoneczne wykorzystywane do wytwarzania energii możemy zaobserwować każdego dnia. Zanim jednak zdecydujesz się na tego typu inwestycje warto, abyś poznał kilka cennych informacji dotyczących budowy, montażu oraz rodzajów instalacji fotowoltaicznych. 

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się paneli krzemowych odpowiadających za przemianę światła słonecznego w energię, inwertera przekształcającego prąd stały w prąd zmienny, licznika dwukierunkowego, który mierzy ilość prądu wyprodukowanego przez naszą instalację i nadmiar energii wysyłanej do sieci oraz systemu mocującego. Budowa instalacji w większości wygląda tak samo, różnica może wystąpić w jakości lub wytrzymałości poszczególnych elementów. Zalecamy zatem skorzystanie z usług sprawdzonej i rzetelnej firmy, która zaproponuje nam instalacje dopasowaną pod nasze oczekiwania.

Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów instalacji, które wyróżniamy ze względu na system on-grid oraz off-grid. Instalacja on-grid w pierwszej kolejności zasili nasze urządzenia domowe, a w sytuacji, w której wytworzona energia nie będzie w całości wykorzystana nadwyżki prześle do do sieci energetycznej. Rozwiązanie to jest wygodne, gdyż zgromadzoną energię możemy odebrać w przypadku jej niedoboru – np. podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeżeli jednak zależy nam na całkowitej niezależności od dostawców energii elektrycznej, wybierzmy system off-grid. Jest on droższy, ale dzięki niemu możemy wykorzystać zmagazynowany na kilkanaście godzin w akumulatorze prąd, gdy nastąpi okres zerowej produkcji. 

Montaż paneli fotowoltaicznych

Kolejną, równie ważną kwestią jest montaż paneli fotowoltaicznych. Warto już na samym początku ustalić, w którym miejscu chcemy je umiejscowić. Do najpopularniejszych rozwiązań należy montaż paneli na dachu. Wymagania dotyczące umieszczenia paneli nie są bardzo wygórowane – decydując się na montaż na dachu, musimy wcześniej upewnić się, że panele nie będą niczym zacienione, gdyż uniemożliwi im to efektywne zbieranie energii. Inną istotną kwestią jest konstrukcja dachu – powinien on być w dobrym stanie, a jego ułożenie musi pozwalać na odpowiedni i bezpieczny montaż paneli.

Źródło: https://portalsremski.pl/pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.