Blog

Redakcja | 20 lipca, 2021 | 0 Komentarzy

Sytuacja na rynku fotowoltaiki

Branża fotowoltaiczna to bardzo dynamicznie rozwijający się sektor odnawialnych źródeł energii w Polsce. Rozwiązania fotowoltaiczne zyskują nowych klientów, są nimi zarówno instytucję publiczne, firmy, jak i klienci indywidualni. W ubiegłym roku Instytut Energetyki Odnawialnej prognozował, że obroty na rynku fotowoltaiki wzrosną w stosunku do poprzedniego roku nawet o 25 procent i przekroczą 5 miliardów zł.

Zainteresowanie fotowoltaiką systematycznie rośnie. Według aktualnych danych Agencji Rynku Energii moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła pod koniec marca blisko 4,5 GW, z kolei liczba nowych instalacji paneli w samym marcu przekroczyła 24 tysiące. W maju tego roku padł rekord produkcji energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych. Tak duże zainteresowanie rozwiązaniami fotowoltaicznymi na pewno cieszy firmy zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych oraz sprzedażą produktów z branży fotowoltaiki. Nasuwa się jednak pytanie, jak rynek zareaguje na taki duży popyt i czy nie spowoduje to podwyżki cen paneli fotowoltaicznych oraz usług z zakresu fotowoltaiki?

Jak wygląda sytuacja na rynku fotowoltaiki?

Pandemia koronawirusa ukazała wyzwania stojące przed rynkiem fotowoltaiki. Głównym problemem są zakłócenia dostawy. Większość montowanych instalacji fotowoltaicznych w Europie składa się z paneli importowanych z Chin. Można więc stwierdzić, że europejski rynek fotowoltaiki jest zależny od rynku chińskiego. Gdy w ubiegłym roku pandemia koronawirusa spowodowała zmniejszenie realizowanych projektów, na rynku zrobiła się nadwyżka komponentów i fabryki w chinach musiały zatrzymać pracę nawet na kwartał. Spowodowało to spadek cen paneli fotowoltaicznych. Natomiast gdy sytuacja pandemiczna w Europie zaczęła się stabilizować i firmy ruszyły z montażem instalacji fotowoltaicznych, na rynku zaczęło brakować materiałów i ceny za panele uległy wzrostowi. Jak tylko nowe dostawy z Chin docierały na europejski rynek, sytuacja się odwracała, a ceny automatycznie spadały.

W 2021 roku sytuacja znowu się odwróciła i obecnie utrzymuje się wysoki poziom cen ze względu na:
● rosnący popyt na instalacje globalne,
● braki surowców do produkcji paneli,
● coraz wyższe koszty transportu kontenerów z Chin.

Źródło: dotrelations / budnet.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.