Blog

Redakcja | 23 sierpnia, 2021 | 0 Komentarzy

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – badania firmy Alians OZE

Z badań firmy Alians OZE zrealizowanych przez ARC rynek i opinia wynika, że już co czwarty właściciel instalacji fotowoltaicznej planuję jej rozbudowę. Powodem takich planów jest zwiększenie zapotrzebowania na czystą energię, wzrost kosztów produkcji energii elektrycznej oraz poszukiwanie rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii.

Zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce jest ogromne, coraz więcej konsumentów nie tylko zastanawia się nad inwestycją w nowe instalację fotowoltaiczne ale również nad rozbudową istniejących już instalacji. Dotyczy elektrowni przydomowych, biznesowych, jak i rolniczych. Taka sytuacja spowodowana jest rosnącym zapotrzebowaniem na energię oraz wzrostem cen prądu wytwarzanego w tradycyjny sposób.

Co czwarty właściciel instalacji fotowoltaicznej planuje jej rozbudowę.

Aż 26% właścicieli instalacji PV chce je rozbudowywać lub zakupić dodatkową. Dwukrotnie więcej respondentów (57%) jest zadowolonych z aktualnej elektrowni PV i planuje korzystać z nich w niezmienionej formie. Z kolei 16% badanych nie ma jeszcze zdania na ten temat – wynika z badań firmy.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznych staje się naturalnym procesem, gdyż coraz więcej gospodarstw domowych w Polsce posiada nowe urządzenia elektryczne, np. klimatyzację, oczyszczacze powietrza czy sprzęt potrzebny do pracy zdalnej. Dodatkowo ich użycie w domach wzrosło szczególnie w ostatnim roku podczas lockdownu. Widząc rosnące rachunki za tradycyjny prąd, świadomy konsument po prostu będzie szukał tańszej i zdrowszej dla środowiska energii – Jakub Jadziewicz, członek Zarządu Alians OZE.

Jakie są motywację do rozbudowy instalacji PV? Chęć produkcji większej ilości energii deklaruje 31% badanych. Drugim najczęściej wymienianym czynnikiem są oszczędności. Co dziesiąty respondent stwierdził, że planuje objąć instalacją nową powierzchnię lub budynek. Oprócz tego wskazywano takie odpowiedzi, jak zwiększenie efektywności energetycznej, chęć dodatkowego zarobku czy uniezależnienie od dostawcy prądu.

Inwestycje w pompy ciepła

Właściciele instalacji fotowoltaicznych, którzy brali udział w badaniu jeszcze bardziej są otwarci na nowe rozwiązania gwarantujące proekologiczną energię. W ciągu najbliższego roku aż 54% z nich chce zainwestować w pompy ciepła, 29% w magazyny energii, 16% w samochód elektryczny, a 23% w stacje do ich ładowania.

Właściciele instalacji fotowoltaicznych są świadomymi konsumentami, którzy wyznaczają trendy energetyczne. Widząc, że instalacje PV przynoszą realne zyski chcą poszerzać ten kapitał. Zainteresowanie pompami ciepła jest naturalne. Korzystanie z pompy ciepła zasilanej PV, to w pełni ekologiczne i atrakcyjne ekonomiczne rozwiązanie – Jakub Jadziewicz.

Badanie Alians OZE „OZE Index – Fotowoltaika oczami Polaków” przeprowadzono na próbie 802 osób w wieku 16-65 lat mieszkających w domach, w tym 197 respondentów posiadających instalacje fotowoltaiczne. Realizacja: ARC Rynek i Opinie, kwiecień 2021.

 

źródło: sozosfera.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.