Blog

Redakcja | 29 lipca, 2021 | 0 Komentarzy

Rodzaje inwerterów fotowoltaicznych dostępnych na rynku

Podczas przygotowywania się do zainwestowania w instalacje fotowoltaiczne, warto zwrócić uwagę nie tylko na poszczególne rodzaje paneli, czy też miejsca, w których mają zostać zamontowane, ale również na inwertery fotowoltaiczne. Są to urządzenia, które odpowiadają za przetwarzanie oraz przekształcanie prądu stałego w prąd zmienny. Inwertery odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu instalacji PV. Odpowiadają m.in. za synchronizację instalacji z siecią, monitorowanie działania systemu PV, czy też za rejestrowanie danych eksploatacyjnych. Jest to zatem wielofunkcyjny i niezwykle ważny element, na który zdecydowanie należy zwrócić nieco uwagi.

Inwertery fotowoltaiczne – jakie modele wyróżniamy?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka odmian inwerterów fotowoltaicznych, które wyróżniamy ze względu na system, liczbę faz, wielkość instalacji, jak również transformator. Zaczynając od podziału urządzeń w systemie on-grid, możemy wyróżnić trzy następujące modele:

  • Inwerter on-grid, czyli inwerter sieciowy urządzenie, dzięki któremu wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej przekażesz do dystrybutora, a następnie w ciągu roku, w zależności od wielkości fotowoltaiki, odbierzesz od 0,7 do 0,8 kWh za oddaną 1 kWh.
  • Inwerter off-grid, czyli wyspowy – urządzenie, które pozwoli Ci na magazynowanie nadwyżek w akumulatorach, a jego napięcie będzie adekwatne do tego, które wymagane jest do sprawnego działania podłączonych urządzeń i baterii.
  • falownik hybrydowy – połączenie dwóch wyżej wymienionych systemów, dzięki któremu nie musisz rezygnować z magazynowania nadwyżek energii w akumulatorach podczas podłączenia do sieci.

Kolejną kategorią jest podział inwerterów ze względu na wielkość instalacji PV. Wyróżniamy zatem:

  • Mikrofalownik – stworzony dla mikroinstalacji, składających się z jednego panelu PV.
  • Inwertery stringowe – sprawdzi się przy instalacjach, których moc nie przekracza 30 k.
  • Inwertery centralne – stworzony dla instalacji kilkuset kilowatowych. Do tego typu instalacji należą przede wszystkim potężne farmy fotowoltaiczne.

Inwertery fotowoltaiczne możemy również podzielić ze względu na fazy. W tym przypadku mamy do czynienia z następującymi modelami:

  • Falowniki jednorazowe – urządzenia przeznaczone dla instalacji PV o łącznej mocy do ok. 2–3 kW. 
  • Falowniki trójfazowe – urządzenia przeznaczone dla instalacji, których moc wynosi ponad kilka kW.

Ostatnią już kategorią dzielącą inwertery fotowoltaiczne na poszczególne modele, jest kategoria wyróżniająca inwertery transformatorowe i beztransformatorowe. W przypadku inwerterów transformatorowych mamy do czynienia z elementem umożliwiającym oddzielenie strony prądu stałego wytwarzanego przez fotowoltaikę od strony prądu zmiennego z sieci. Inwertery beztransformatorowe charakteryzują się o wiele większą lżejszością oraz wysoką sprawnością. 

Który model inwertera będzie najlepszym wyborem?

Jak widzisz, wybór inwertera fotowoltaicznego nie należy do najprostszych. Przez duże zróżnicowanie oraz znacznie wielu czynników, musimy podejść do wyboru danego modelu na spokojnie i z głową. Tutaj zdecydowanie pomoże Ci wyżej wymieniona ściągawka. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, czy dany inwerter posiada gwarancję oraz niezbędne certyfikaty.

Źródło: majster-zrob-to-sam.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.