Blog

recykling paneli fotowoltaicznych
Redakcja | 5 listopada, 2021 | 0 Komentarzy

Recykling paneli fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się ogromnym powodzeniem wśród znacznej części społeczeństwa w naszym kraju. Niosą ze sobą wiele nowych możliwości oraz rozwiązań dotychczasowych problemów związanych z wysokimi opłatami za prąd, czy ciepłą wodę. Dlatego też dużo osób decyduje się na tego typu inwestycje, aby zwiększyć komfort swojego życia i móc nieco zaoszczędzić. Panele fotowoltaiczne wiążą się jednak z pewnym problemem, a mianowicie, po zakończeniu okresu eksploatacji, stanowią one odpady fotowoltaiczne przez co zaczynają zaśmiecać nasze środowisko. Skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazać się może recykling paneli fotowoltaicznych.

Dlaczego warto postawić na recykling?

Zaczynamy wchodzić w okres końca eksploatacji paneli montowanych na krzywej wznoszącej branży PV, co oznacza, że odpadów fotowoltaicznych będzie coraz więcej, a tym samym nasze środowisko stanie się wysypiskiem zużytych paneli, które w teorii nie nadają się już do niczego. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. W panelach znajduje się sporo surowców nadających się do ponownego wykorzystania, czy to do budowy nowych ogniw, na które popyt nie słabnie, czy w innych branżach. Dlatego jest to bardzo dobry moment na inwestycje w postaci oddania paneli do recyklingu. Wykorzystanie zużytych paneli jako źródła przemysłu stanowi jedyną alternatywę, z której prędzej czy później będzie trzeba korzystać w jeszcze większym stopniu niż dziś.

Recykling paneli fotowoltaicznych – przepisy unijne

Przepisy unijne wymuszają kierowanie paneli z instalacji przydomowych i farm fotowoltaicznych do recyklingu w związku z czym można się spodziewać, że od strony prawnej recykling paneli PV będzie jeszcze ściślej kontrolowany. Przede wszystkim jednak w wielu gałęziach przemysłu parcie na zwiększony recykling jest wywoływane również przez względy marketingowe, czy przez społeczną odpowiedzialność biznesu. Odpowiednia utylizacja modułów PV w firmach, które zainwestowały wcześniej w instalację fotowoltaiczną, jest po prostu niezbędnym elementem zrównoważonego modelu działania – przepisy działają stanowczo, ale taka motywacja też zwiększa zainteresowanie recyklingiem. Jeśli presja postępuje i od strony regulatora i ze strony rynku, to trend jest trwalszy i pewny.

To się opłaca!

Osoby inwestujące w fotowoltaikę zdają sobie sprawę z tego, że koszt paneli fotowoltaicznych, jak i ich późniejszej utylizacji jest duży i wciąż rośnie. Dopływ materiałów odpadowych będzie coraz większy, dostawcy paneli z kolei coraz bardziej potrzebują dostępu do dobrej jakości surowca i w coraz większym stopniu polegają na odzyskiwaniu surowców wtórnych. I w końcu, dotąd stosowane technologie recyklingu właściwie osiągnęły kres swoich możliwości, natomiast prace nad kolejnymi są na tyle zaawansowane, że można już przewidzieć, kiedy nastąpi otwarcie linii technologicznej. To właściwy moment na wejście na rynek – technologia jest już w ostatniej fazie badań, zapotrzebowanie na nią jest właściwie pewne, nie ma też żadnych niejednoznaczności.

 

źródło: https://rynekinwestycji.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.