Blog

Redakcja | 26 sierpnia, 2021 | 0 Komentarzy

Program “50 kW na start” – czym jest i na czym polega?

Coraz większa część przedsiębiorców decyduje się na instalację fotowoltaiczne, aby zminimalizować comiesięczne koszty, przeznaczając je na rozwój swojej firmy. Z myślą o nich powstał program “50 kW na start’, który wspiera przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorców. 

W ramach jego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór wniosków na przedsięwzięcia polegające na zabudowie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Jego celem jest zapobieganie powstawaniu lub ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, zwiększenie wykorzystywania instalacji odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Zapotrzebowanie na fotowoltaikę wciąż rośnie

Przejeżdżając obok domów jednorodzinnych, różnych instytucji, czy też firm z pewnością zauważyłeś, że większość z nich posiada już instalacje fotowoltaiczne. Zainteresowanie fotowoltaiką wśród naszego społeczeństwa z dnia na dzień wzrasta, co jest w pełni zrozumiałe. W końcu dzięki niej możemy zmniejszyć rachunki za prąd i ogrzewanie, co w przypadku dużych rodzin, gospodarstw, czy też przedsiębiorstw jest ogromnym wybawieniem. Duża część konsumentów współfinansuje zakup instalacji fotowoltaicznej z państwowych dofinansowań i dotacji, takich jak “Mój Prąd” oraz “Czyste Powietrze”

Program priorytetowy “Mój Prąd” polega na wspieraniu rozwoju energetyki prosumenckiej, czyli segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku programu “Czyste Powietrze”, jednak warunkiem uczestnictwa jest wymiana dotychczasowego sprzętu na nowe źródła ciepła.

– Poziom państwowych dotacji i zachęt w Polsce jest dość duży. Na pewno sprzyja rozwojowi rynku OZE. Rośnie także świadomość i wiedza konsumentów, gotowych na innowację energetyczną, która przynosi wiele korzyści. To proces ewolucyjny. Polacy przekonali się do tego, że fotowoltaika to dobra inwestycja w tani i zdrowy dla środowiska prąd. Dlatego chcą inwestować własne środki. Myślę, że część osób traktuje to też jako bezpieczną formę pomnażania swoich oszczędności. Lokaty bankowe sięgają zera, tymczasem inwestowanie w fotowoltaikę może przynieść stopę zwrotu nawet na poziomie 20% rocznie. – uważa Jakub Jadziewicz, członek zarządu Alians OZE.

Nabór wniosków do programu 50 kW na start”

Nabór wniosków rozpoczyna się 1 września 2021 r. i potrwa do 30 września 2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Wnioski wraz z załącznikami należy składać w siedzibie Funduszu w Katowicach. Wysokość środków Funduszu zaplanowanych na tę edycję programu wynosi: w formie dotacji: 500.000 zł; w formie pożyczki: 4.500.000 zł.

Źródło: https://plus.gp24.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.