Blog

Redakcja | 3 września, 2021 | 0 Komentarzy

Pleszewskie Centrum Medyczne korzysta już z własnej energii

Z instalacji fotowoltaicznych korzystają już nie tylko osoby prywatne, gospodarstwa rolne, czy też poszczególne firmy, ale również instytucje, takie jak szpitalne publiczne i niepubliczne. Tak też stało się w przypadku Pleszewskiego Centrum Medycznego w Pleszewie. Szpital postanowił zadbać o rozwój całej placówki, decydując się przy tym na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu szpital zaczął produkować własny prąd, a przy tym zmniejszył dotychczasowe koszty jego zużycia.

Szpital nie może funkcjonować bez prądu

Na dachu pleszewskiego szpitala zamontowano w sumie 135 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 49,95 kWp. Zainstalowano je w systemie uniemożliwiającym uszkodzenie powierzchni dachu, który wcześniej został pokryty nową papą. Panele zostały ustawione w odpowiednim kierunku, tak aby uzysk energii elektrycznej był, jak największy.

– Szpital nie może funkcjonować bez prądu. Wszystkie urządzenia niezbędne do ratowania życia i zdrowia są zasilane energią elektryczną, począwszy od respiratora na rezonansie magnetycznym skończywszy. Bez prądu nie może się obejść żaden oddział, a tym bardziej sala operacyjna. Dlatego wybraliśmy najdogodniejszy i najbezpieczniejszy moment na przyłączenie fotowoltaiki do sieci, jakim jest noc z niedzieli na poniedziałek. To w tym czasie statystycznie najmniej się dzieje w szpitalu. – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM

– Musieliśmy wziąć pod uwagę każdy scenariusz przewidujący nieudane podpięcie do sieci i podjęcie działań, między innymi na wypadek przeprowadzania nagłych operacji, podłączania chorych pod respiratory czy też ewakuacji pacjentów. Zabezpieczenie dla całego szpitala stanowiły dwa niezależne źródła prądu w postaci agregatów prądotwórczych. Na szczęście wszystko przebiegło bez komplikacji i podłączenie fotowoltaiki do sieci energetycznej przebiegło płynnie. Uzyskaliśmy też odbiór instalacji od operatora, który zatwierdził prawidłowe podpięcie do sieci. – dodaje. 

Możliwość znacznego obniżenia kosztów

Dotychczas Szpital w Pleszewie ponosił koszty zużycia prądu w wysokości 800 tys. zł. Można zatem powiedzieć, że fotowoltaika umożliwi znaczne obniżenie tej kwoty, która może zostać wykorzystana na dalszy rozwój infrastruktury Szpitala. Ponadto fotowoltaika jest najzdrowszym sposobem pozyskiwania prądu i energii, dzięki któremu wytwarzanie szkodliwych gazów i substancji jest wyraźnie ograniczone. 

Źródło: tenpoznan.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.