Blog

piece ekologiczne
Redakcja | 28 grudnia, 2021 | 0 Komentarzy

Piece ekologiczne – co i jak?

Zielona energia wytwarzana przez odnawialne źródła przejawia się w większości domów prywatnych – najczęściej w postaci instalacji fotowoltaicznych. Coraz powszechniejsza staje się również wymiana większości sprzętów na bardziej ekologiczne i zdrowsze dla otoczenia rozwiązania.

Mowa tutaj m.in. o wymianie pieców węglowych na piece ekologiczne tzw. kotły na pellet. Ciężko nie zauważyć zalet wynikających z tego typu urządzenia. Wyróżnia się ono sprawdzoną technologią połączoną z wydajnością i walorami ekologicznymi.

Czym są kotły na pellet?

Kotły na pellet stanowią jedno z najefektywniejszych źródeł ciepła stosowanych w domach prywatnych, zakładach przemysłowych, czy gospodarstwach. Kotły na pellet występują na rynku w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest kocioł zasypowy. Wymaga on codziennie obsługi i jest tańszą oraz mniej wydajną wersją kotłów z podajnikiem. Urządzenia wyposażone w mechanizm podający jest zdecydowanie bardziej atrakcyjną alternatywą. Ogranicza on udział osób trzecich w obsłudze kotła i optymalizuje proces spalania.

Dobór źródła ciepła wymaga uwzględnienia przepisów dotyczących wymiarów i norm technicznych kotłowni. Nie bez znaczenia są wymiary samego urządzenia. Na gabaryty kotłów na pellet wpływa przede wszystkich ich moc. Im mocniejszy kocioł, tym większe wymiary. Standardowy kocioł wyposażony w podajnik i zasobnik charakteryzuje się wymiarami przekraczającymi 1m zarówno w przypadku wysokości, szerokości i głębokości.

Zalety kotłów pelletowych

Kotły pelletowe wyróżniają się wieloma zaletami, do których należą m.in. łatwość w utrzymaniu czystości, niskie koszty inwestycyjne oraz bezpieczny wpływ na środowisko. W kotłowni nie mamy sadzy, brudu, a ilość popiołu jest niewielka i nie ma problemu z jego usunięciem i ponownym wykorzystaniem, chociażby do użyźnienia gleby pod roślinami. Pellety, występujące pod postacią granulatu, nie zajmują również dużo miejsca w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec.

Zasobnik kotła na pellet mieści ilość paliwa, która pozwala na nieprzerwaną pracę urządzenia przez kilka dni. Palnik pieca ma automatyczną zapalarkę, dzięki której kocioł może samoczynnie się wyłączyć, gdy temperatura w domu osiągnie tą założoną i ponownie samoczynnie rozpalić, jeśli budynek zacznie się wychładzać.

Źródło: https://wmieszkaniu.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.