Blog

Redakcja | 22 września, 2021 | 0 Komentarzy

Panele fotowoltaiczne, czy kolektory słoneczne?

Dzięki wykorzystywaniu Odnawialnych Źródeł Energii możemy korzystać z energii elektrycznej, czy też z ciepłej wody, nie wpływając negatywnie na otaczające nas środowisko. W dużych miastach, takich jak Kraków, czy Wrocław, gdzie poziom zanieczyszczenia przedostającego się do powietrza jest niewiarygodnie duży, OZE są szansą na poprawę jakości życia wielu osób. W końcu ograniczając ilość szkodliwych substancji znajdujących się we wdychanym przez nas powietrzu znacząco wpływa na nasze zdrowie, a nawet życie. Dlatego też tam modne stały się panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Pojawia się jednak pytanie – na które z nich się zdecydować?

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to ogniwa przeznaczone do produkcji energii elektrycznej. Promienie słoneczne, padając na konstrukcję dachową, czy gruntową złożoną z modułów fotowoltaicznych, zostają przekształcane w prąd stały, który następnie ulega konwersji na prąd zmienny. Jest to możliwe dzięki obecności inwertera oraz zestawu kabli i złączek łączących wszystkie elementy instalacji między sobą. Domowa fotowoltaika pozwala uniezależnić się od dostawców prądu i obniżyć rachunki. Inwestycja często zwraca się już po ok. 7-9 latach, a oszczędności w perspektywie 25 lat mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne pobierają energię ze słońca, jednak przekształcają ją tylko w ciepło niezbędne do podgrzania wody użytkowej. Promienie słoneczne pochłaniane są przez absorbery obecne w panelach i zamieniane w ciepło. Jest ono transportowane za pomocą czynnika grzewczego do zasobnika, dzięki czemu możemy cieszyć się ciepłą wodą w kranie. Mogą być one instalowane tylko na dachach o odpowiedniej powierzchni i kącie nachylenia. Należy również pamiętać, że ciepłą wodę można magazynować tylko przez pewien określony czas.

Które rozwiązanie wybrać?

Panele fotowoltaiczne przystosowane są do produkcji prądu, a kolektory słoneczne do produkcji ciepła, warto zatem zdecydować, czy bardziej zależy nam pozyskiwaniu własnej energii, czy też na ciepłej wodzie w kranie. Wyprodukowaną energię elektryczną można przeznaczyć do zasilenia sprzętów AGD i RTV. Fotowoltaika pozwala również na montaż pompy ciepła. Wybór danego rozwiązania należy dostosować do własnych oczekiwań. Warto jednak wziąć różne czynniki pod uwagę, aby być pewnym co dokonanego wyboru.

Źródło: https://www.ekogroup.info/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.