Blog

Redakcja | 14 października, 2021 | 0 Komentarzy

Mój Prąd i Czyste Powietrze – programy rządowe, które wpływają na zainteresowanie fotowoltaiką

Fotowoltaika to branża, która rozrasta się w ekspresowym tempie, zajmując przy tym drugie miejsce tuż za energetyką wiatrową. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Wzrastające, comiesięczne opłaty spowodowały, że społeczeństwo zaczęło poszukiwać bardziej opłacalnych rozwiązań do swojego domu. Dodatkową zachętą stały się programy rządowe, takie jak “Mój Prąd” oraz “Czyste Powietrze”. Zapewniają one dofinansowanie inwestycji w niezależne źródła energii dla gospodarstw domowych. 1 lipca wystartowała trzecia edycja programu Mój Prąd, w którym nowi prosumenci mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 3 tys. zł.

Aktualne statystki branży fotowoltaicznej

Agencja Rynku Energii przygotowała raport, z którego wynika, że potencjał elektrowni konwencjonalnych wynosi ok. 37 GW, natomiast instalacji odnawialnych źródeł energii nieco ponad 14 GW. Fotowoltaika, której moc zainstalowana wynosi przeszło 5 GW, wśród źródeł OZE zajmuje drugie miejsce, za energetyką wiatrową. 

– Dystans między energetyką słoneczną i wiatrową stopniowo się zmniejsza za sprawą fotowoltaiki. Moc zainstalowana w energetyce słonecznej w Polsce wzrosła w ciągu roku o 117 proc., w czerwcu 2021 r. fotowoltaika wyprodukowała 633,3 GWh energii elektrycznej, czyli o 168 proc. więcej niż rok wcześniej, przy czym energia elektryczna wyprodukowana przez tego typu instalacje stanowiła 5 proc. energii wyprodukowanej w czerwcu przez wszystkie źródła wytwórcze – mówi Jakub Król ze Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej, Polska PV.

Polska na 4 miejscu pod względem przyrostu mocy w energetyce słonecznej

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe wskazuje, że według danych za 2020 r. Polska jest na czwartym miejscu pod względem przyrostu mocy w energetyce słonecznej. Łączna moc zainstalowana w fotowoltaice w 2020 wzrosła w Europie o 11 proc., czyli o 18,7 GW i ostatecznie wyniosła 137,2 GW. Jest to największy przyrost od 2011 r. Większość mocy instalacji fotowoltaicznych w Polsce stanowią mikroinstalacje prosumenckie około 70 proc. Warto zaznaczyć, że duży wpływ na rozwój fotowoltaiki mają programy rządowe, które zachęcają społeczeństwo do podjęcia się inwestycji. Dzięki nim wiele osób zamontowało panele fotowoltaiczne o wiele niższym kosztem.

Przyjęta przez rząd Polityka Energetyczna Polski (PEP) do 2040 to swoisty kompas, pokazujący kierunek zmian polskiego systemu energetycznego – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Zgodnie z PEP w 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 proc., moc zainstalowana farm wiatrowych na morzu wyniesie ok. 5,9 GW w 2030 r. i wzrośnie do ok. 11 GW w 2040 r., a w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy 1–1,6 GW.

Źródło: https://www.msn.com/pl-pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.