Blog

Redakcja | 8 marca, 2022 | 0 Komentarzy

Miasto w 100% zasilane energią słoneczną

Czy elektrownie słoneczne mogą całkowicie pokryć zapotrzebowanie mieszkańców miasta na energię? Okazuje się, że to możliwe m.in. przy wsparciu magazynów energii.

Miasto zasilane w 100% fotowoltaiką znajduję się w Australii, nazywa się Jabiru i jest to dawne miasto górnicze, w przeszłości działała tu kopalnia uranu. Zakończono w nim właśnie budowę zintegrowanej hybrydowej elektrowni słonecznej off-grid (niezależnej od sieci). Wartość projektu wyniosła 54,8 mln $.

8 lutego 2022 roku był pierwszym dniem, kiedy miasto w 100% zasiliła energia słoneczna, poinformował James Harman, Dyrektor generalny firmy EDL odpowiedzialnej za budowę elektrowni. Wcześniej energie w mieście zapewniały generatory diesla. Nowa elektrownia obejmuje farmę słoneczną o mocy 3,9 MW i system magazynowania energii z baterii o mocy 3 MW/5 MWh.

„W ciągu dnia elektrownia hybrydowa czerpie 100% energii z farmy słonecznej o mocy 3,9 MW, aby zaopatrywać Jabiru – wieczorem uruchamia się bateria 3 MW/5 MWh” – powiedział Harman z EDL.

W razie, gdyby pogoda zawiodła, system wesprze 4,5 MW mocy z silników diesla zasilanych olejem napędowym. Cała elektrownia o mocy 11,4 MW zastąpiła poprzednie źródło energii elektrycznej oparte w całości na oleju napędowym. To duży krok w stronę stabilnej, niezawodnej i niskoemisyjnej energii dla Jabiru, które, chociaż niewielkie (populacja w 2016 roku wynosiła 1,081 mieszkańców) ma duże ambicje.

„Hybrydowa elektrownia odnawialna Jabiru zapewnia teraz miastu stabilną, niezawodną energię, która jest co najmniej w 50% odnawialna w perspektywie długoterminowej, umożliwiając społeczności realizację ich wizji bycia ekologicznie zrównoważonym centrum turystycznym i kulturalnym dla regionu” – dodaje Harman.

źródło: światoze.pl, edlenergy.com

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.