Blog

magazyny energii
Redakcja | 25 października, 2021 | 0 Komentarzy

Magazyny energii – co warto o nich wiedzieć?

Fotowoltaika bije rekordy pod względem popularności na całym świecie. Niesie ona ze sobą wiele możliwości i rozwiązań, dzięki którym życie staje się odrobinę łatwiejsze, a co najważniejsze – tańsze. Panele fotowoltaiczne, które przekształcają pobrane promienie słoneczne w prąd elektryczny ułatwiają drogę do skutecznego oszczędzania. Czasem jednak warunki atmosferyczne nie należą do najbardziej sprzyjających przez co panele nie mogą działać tak, jak powinny. Co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedzią na tego typu pytania są magazyny energii

Czym tak naprawdę są magazyny energii?

Magazyny energii to urządzenia, których zadaniem jest przechowywanie nagromadzonej przez panele fotowoltaiczne energii. Dzięki temu nadwyżka prąd wyprodukowana przez pewien okres może zostać wykorzystana m.in. w pochmurne dni, kiedy panele nie są w stanie zaczerpnąć promieni słonecznych. Kiedy gospodarstwo domowe chce skorzystać z energii zgromadzonej w magazynie, jest ona przekształcana i oddawana w postaci prądu. Jest to zatem najbardziej oszczędne i funkcjonalne rozwiązanie dla każdego użytkownika instalacji fotowoltaicznej.

Rodzaje magazynów energii

Obecnie możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów magazynów energii. Mowa tutaj o magazynach chemicznych, mechanicznych, elektrochemicznych, elektrycznych oraz termicznych. Duże farmy fotowoltaiczne najczęściej magazynują energię mechaniczne i chemiczne. Wśród najczęściej spotykanych magazynów energii w gospodarstwach domowych wyróżnić można akumulatory i ładowalne baterie, czyli magazyny elektromechaniczne. Wszystko przez wzgląd na ich specyfikę. Mogą one być ładowane prądem elektrycznym oraz wykorzystywane wielokrotnie. Wśród najczęściej stosowanych akumulatorów są te wykorzystywane w samochodach elektrycznych czy telefonach, czyli litowo-jonowe. To wysoka moc oraz niewielka waga, dlatego ich wykorzystywanie jest bardzo korzystne dla gospodarstw domowych. 

Koszty związane z magazynem energii

Cena magazynu domowego ulokowanego w gospodarstwie domowym zależy przede wszystkim od specyfikacji urządzenia oraz skomplikowania samego montażu. Na jego koszt składa się również pojemność magazynu energii, czyli to ile będzie w stanie jej zgromadzić oraz moc urządzenia. Im większa, tym wyższe możliwości zasilania różnych urządzeń. Obecnie firmy oferują wiele rozwiązań, które pozwalają na dostosowanie magazynów energii do własnych potrzeb i wymagań. Cena montażu magazynu energii może wynosić około 10 tys. złotych, jednak są to urządzenia niezwykle żywotne, tak jak instalację fotowoltaiczne, które posiadają wieloletnią gwarancję.

Źródło: https://www.pless.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.