Blog

Worfordis | 10 sierpnia, 2021 | 0 Komentarzy

Kocioł gazowy VS pompa ciepła – które rozwiązanie jest korzystniejsze pod względem ekonomicznym?

Budowa domu wiąże się z podejmowaniem wielu mniej i bardziej istotnych decyzji. Do jednych z nich należy przede wszystkim wybór urządzenia grzewczego, które spełni nasze oczekiwania w 100%. Nasuwa się jednak pytanie, które z urządzeń wybrać? Kocioł gazowy, elektryczny, czy może pompę ciepła? Warto również zastanowić się nad kosztami, wynikającymi z wyboru danego urządzenia. W końcu każdy, kto planuje montaż systemu grzewczego do swojego domu, liczy na efektywność oraz oszczędność pieniędzy. 

Koszty inwestycyjne obydwu rozwiązań

Koszty inwestycyjne dla pomp ciepła są nieco wyższe w porównaniu do kosztów związanych z kotłem gazowym. Nie jest to jednak tak znacząca różnica jakby się mogło wydawać. Należy zaznaczyć, że koszty inwestycyjne mogą się oczywiście różnić w zależności od lokalizacji oraz poziomu skomplikowania instalacji. 

– Koszt pompy ciepła typu split do takiego budynku to koszt około 25 000 PLN, a kotła gazowego około 10 000 PLN. Na tym etapie, różnica w cenie wydaje się zaporowa. Koszty samego montażu pompy ciepła również jest nieco wyższy od montażu kotła, jednak nie jest to znacząca różnica. Przy instalowaniu kotła gazowego musimy liczyć się z kilkoma innymi kosztami, takimi jak: koszt odprowadzenia spalin (ok. 3 000 zł), koszty przyłącza gazowego (ok. 5 600 zł) – komentuje ekspert Viessmann.

Koszty eksploatacji kotła gazowego i pompy ciepła

– W przypadku pompy ciepła sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ do obliczeń nie bierzemy pod uwagę sprawności, ale współczynnik efektywności (COP). Współczynnik mówi o tym ile energii cieplnej uzyskamy przy dostarczeniu danej wartości energii elektrycznej. Dla uproszczenia obliczeń przyjmujemy współczynnik COP na poziomie 4, a to oznacza, że jeśli dostarczymy do pompy 1 kWh energii elektrycznej to uzyskamy z pompy 4 kWh ciepła – analizuje Grabowski.

Możemy zatem stwierdzić, że koszty ogrzewania przy pomocy pompy ciepła wynosić będą 2 356 zł rocznie, natomiast w przypadku kotła kondensacyjnego, kwota ta wynosić będzie 2 911 zł rocznie. Różnica w tym przypadku to około 600 zł rocznie. Do kosztów eksploatacyjnych należy doliczyć dodatkowo koszty okresowych przeglądów. W końcu obydwa typy urządzeń powinny przechodzić je co roku. Warto również dodać, że najkorzystniejsza temperatura zasilania dla pompy ciepła to około 35 stopni, wyższe temperatury bezpośrednio przekładają się na wyższe koszty eksploatacji. Można powiedzieć, że w ostatecznym rozrachunku większą korzyść uzyskamy z pompy ciepła.

Źródło: https://globenergia.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.