Blog

fotowoltaika dla rolnika
Redakcja | 3 marca, 2022 | 0 Komentarzy

Jesteś rolnikiem? Zainwestuj w fotowoltaikę!

.Nie da się ukryć, że rolnicy muszą pokrywać stosunkowo duże koszty związane np. z wykorzystywaniem prądu. W końcu duże maszyny zużywają ogromne ilości prądu każdego dnia. Jeżeli Ty również jesteś rolnikiem i znalazłeś się w sytuacji, kiedy brakuje Ci pomysłu na zmniejszenie dotychczasowych kosztów – dobrym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się fotowoltaika. 

Fotowoltaika dla Ciebie

Decyzję o zainwestowaniu w instalację fotowoltaiczną dla gospodarstwa podejmuje coraz to większe grono rolników. Fotowoltaika jest podyktowana oczywistymi kwestiami, tj. koniecznością zredukowania wydatków na prąd. Wszechogarniająca nas inflacja zauważalna jest nie tylko na cenach żywności i usług, ale także na cenach gazu i prądu. Niepewna sytuacja polityczna i prognozy zapowiadające kolejne wzrosty cen energii również stanowią kolejny powód do zmartwień. Obecnie rolnicy mogą uzyskać specjalne dofinansowanie z Unii Europejskiej na rzecz paneli fotowoltaicznych. Wystarczy spełnić kilka warunków i wypełnić dokumenty.

Dotacje na fotowoltaike

Jako że energia pochodząca ze słońca jest zaliczana do OZE, Unia Europejska w trosce o naszą planetę, z chęcią dofinansowuje inwestycje w instalację fotowoltaiczną zarówno domom jednorodzinnym, jak i gospodarstwom rolnym. Jeśli jesteś zainteresowany fotowoltaiką dla rolnika, koniecznie zapoznajcie się z programami Czyste Powietrze oraz Agroenergia. W ich ramach możesz otrzymać dofinansowanie.  Co ciekawe, to nie jedyna ‘ulga’ finansowa. Rolnicy mogą także odliczyć fotowoltaikę od podatku, mowa tu o 25 procentach kosztów całej instalacji.

Program Agroenergia

Do jednych z najpopularniejszych programów krajowych w Polsce należy program Agroenergia, który wystartował w październiku 2021 roku. W dziedzinie fotowoltaiki dla rolnictwa w jego ramach można ubiegać się o bezzwrotne dotacje lub niskooprocentowane pożyczki. Fundusze na potrzeby programu udostępniane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. By stać się beneficjentem, należy oczywiście spełnić określone warunki. Posiadać status osoby fizycznej z prawem własności lub prawem dzierżawy nieruchomości rolnych/posiadać status osoby prawnej, która jest właścicielem lub dzierżawcą gruntów.

Źródło: https://istotne.pl/boleslawiec 

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.