Blog

Redakcja | 18 listopada, 2021 | 0 Komentarzy

Inwertery a mikroinwertery – na czym polega różnica?

Inwertery fotowoltaiczne, czyli tzw. falowniki to urządzenia, które odpowiadają za przetwarzanie oraz przekształcanie prądu stałego w prąd zmienny. Inwertery odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu instalacji PV. Odpowiadają m.in. za synchronizację instalacji z siecią, monitorowanie działania systemu PV, czy też za rejestrowanie danych eksploatacyjnych. Mikroinwertery natomiast, tak jak wskazuje nazwa, są o wiele mniejsze, jednak również pełnią bardzo ważne funkcje w instalacji fotowoltaicznej. Na czym więc polega różnica pomiędzy jednym urządzeniem, a drugim oraz który z nich wybrać?

Inwertery fotowoltaiczne

Z inwertera wychodzi przewód, który zazwyczaj jest wpinany do rozdzielnicy głównej bądź do gniazda trójfazowego. Poza przekształcaniem prądu stałego w prąd zmienny inwerter może być wyposażony w inne funkcje. Należy do nich optymalizacja pracy łańcucha. Polega ona na śledzeniu krzywej prądowo-napięciowej i dopasowywanie jego pracy do wartości maksymalnej dla panujących warunków atmosferycznych. Ponadto inwerter pełni także funkcję bezpieczeństwa. Dzięki wbudowanym systemom jest w stanie poinformować użytkownika o występującym problemie i zapobiec poważniejszej awarii domowej sieci.

Mikroinwertery

Mikroinwertery montuje się bezpośrednio pod modułem fotowoltaicznym i, w zależności od technologii, mogą one obsługiwać jednocześnie jeden, dwa, a nawet cztery panele fotowoltaiczne. Zasada działania mikroinwertera w dużej mierze sprowadza się do tego, co robi inwerter fotowoltaiczny, czyli zamiany prądu stałego w przemienny. Jednakże w odróżnieniu od inwertera, w przypadku mikroinwerterów sama konwersja prądu stałego na przemienny odbywa się tuż pod modułem. Do rozdzielnicy sprowadzane są jedynie przewody prądu przemiennego, co dodatkowo zmniejsza straty energii. 

Który z nich wybrać?

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, jak poziom skomplikowania naszej instalacji, czy jej ulokowanie. Jeżeli mamy do czynienia z prostą połacią dachową skierowaną na południe, na której praktycznie nie występuje zacienienie, a w pobliżu nie rosną wysokie drzewa, dobrym wyborem będzie inwerter. 

Przy projektach domów bardziej skomplikowanych, gdzie wyraźnie występuje zacienienie lub drzewa – powinniśmy rozważyć wybór mikroinwerterów, ponieważ zastosowanie falownika centralnego z całą pewnością spowoduje, że system będzie nieefektywny. Zastosowanie mikroinwerterów pozwoli zbudować system, w którym każdy panel fotowoltaiczny lub niewielkie sekcje będą pracować niezależnie od siebie.

Źródło: https://muratordom.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.