Blog

fotowoltaika podgrzewa wodę
Redakcja | 9 listopada, 2021 | 0 Komentarzy

Fotowoltaika podgrzewa wodę do 80°C – projekt nowego zrównoważonego urządzenia

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Kordobie zaprojektował zrównoważone fotowoltaiczne urządzenie słoneczne.

Fotowoltaika podgrzewa wodę do 80°C — zupełnie, jak zwykły grzejnik elektryczny, wykorzystując przy tym 95,06% dostępnej energii do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Sposób działania technologii

Zaprojektowane fotowoltaiczne ogrzewanie słoneczne można uznać za formę czystej i odnawialnej energii. Proponowane rozwiązanie charakteryzuje się samymi zaletami jest łatwe w instalacji, ciche i niewymagające konserwacji, zapobiega również zużyciu paliw kopalnych wykorzystywanych konwencjonalnie w tym procesie.

Zupełnie jak grzejnik elektryczny
Zaprojektowany prototyp potrafi podgrzewać wodę do 80 stopni, podobnie, jak normalny grzejnik elektryczny, jednocześnie podczas procesu nie powstają żadne odpady ani zanieczyszczające gazy.

Zaprojektowane urządzenie w porównaniu do elektrowni termalno-solarnych, które wymagają instalacji hydraulicznych, wykorzystuje tylko skrzynkę elektryczną podobną do tej, znajdującej się w domach. Do skrzynki jedynie za pomocą dwóch kabli podłączone są panele słoneczne i konwencjonalny elektryczny podgrzewacz wody.

– „To model, który jest znacznie bardziej wszechstronny, zrównoważony i ekonomiczny, a przy tym generuje tylko 5% straty energii” – wyjaśnił twórca urządzenia, Luis Cámara-Díaz z Uniwersytetu w Kordobie.

Według Cámara-Díaz ten nowy system koncentruje się w szczególności na ciepłej wodzie użytkowej, ale może być stosowany w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych.

Sposób działania urządzenia?
Proces ogrzewania opiera się na termicznych opornikach elektrycznych zasilanych fotowoltaiczną energią słoneczną.

-„Tradycyjne zbiorniki ciepłej wody mają wewnątrz rezystor elektryczny, który po podłączeniu do prądu wytwarza ciepło. Nazywamy to termoopornością. Różnica w stosunku do naszego prototypu polega na tym, że podłączamy go do fotowoltaicznych paneli słonecznych, zamiast do prądu” – dodaje Luis Cámara-Díaz.

W ten sposób istniejąca energia słoneczna zamieniana jest na energię fotowoltaiczną, którą można wykorzystać do ogrzewania o każdej porze dnia. Zbiornik na wodę pełni funkcję akumulatora całej tej wytwarzanej codziennie energii. Zapobiega to konieczności instalowania baterii.

Przełomem dokonanym za pomocą tego taniego systemu elektronicznego jest możliwość przekształcania dostępnej energii fotowoltaicznej w ciepło, niezależnie od tego, czy istniejące poziomy promieniowania słonecznego są wysokie, czy niskie.

Co więcej, instalacja nie wymaga montażu dużej ilości paneli słonecznych, ani nie musi być podłączona do sieci elektrycznej. Urządzenie znajduje się obecnie w fazie eksperymentalnej, z perspektywą komercjalizacji w przyszłości. Jednym z postępów, nad którym pracuje również zespół badawczy, jest zastosowanie w tym urządzeniu sztucznej inteligencji w celu zwiększenia bezpieczeństwa i możliwości monitorowania systemu.

źródło: swiatoze.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.