Blog

Redakcja | 25 listopada, 2021 | 0 Komentarzy

Fotowoltaika na balkonie? Czemu nie!

Na instalacje fotowoltaiczne decydują się obecnie nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, czy właściciele dużych gospodarstw, ale również przedsiębiorcy. Fotowoltaika stanowi idealne rozwiązanie w drodze do uratowania całej naszej planety. Osoby decydujące się na tego typu inwestycje zastanawiają się jednak, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne, aby przyniosły najbardziej zadowalające efekty? Rozwiązań jest kilka: można zamontować panele na dachu, co należy do najbardziej klasycznego umiejscowienia instalacji. Można również postawić panele na gruncie. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie, który zaobserwowano w Hiszpanii.

Pomysł firmy Tornasol Energy

Zestaw przygotowany przez hiszpańską firmę Tornasol Energy ma być wygodniejszy niż standardowe rozwiązania. W zależności od potrzeb klienta możliwe jest zakupienie zestawu o mocy 300 lub 600 watów. Moduły fotowoltaiczne, z których korzysta firma, przygotowało amerykańskie przedsiębiorstwo SunPower. Waga jednego urządzenia to około 6 kilogramów. Prąd stały zamieniany jest na zmienny dzięki mikroinwerterowi chińskiego producenta Envertech. Zestaw uzupełnia pięciometrowy przewód, który może być wpięty bezpośrednio do gniazdka elektrycznego, co sprawia, że rozwiązanie nie wymaga w zasadzie żadnej ingerencji w instalację elektryczną mieszkania.

– Pomysł wziął się z naszego własnego doświadczenia. Widząc rosnące koszty energii elektrycznej, chcieliśmy polegać na energii słonecznej przez instalację paneli na balkonach, ale nieporęczne panele konwencjonalne na to nie pozwalały. Wtedy zdecydowaliśmy, że stworzymy zestaw pozwalający na wszechstronne zastosowanie – mówił Santiago Vernetta, jeden z założycieli firmy.

Innowacyjne rozwiązanie, które może podbić rynek fotowoltaiki

Jak się okazuje, fotowoltaika na balkonie może przynieść zaskakujące efekty swoim użytkownikom. W takiej sytuacji nie tylko w domach wolno stojących będzie można korzystać z paneli fotowoltaicznych, ale również w blokach. Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą jednak liczyć w tej chwili na ogólnopolskie programy, w ramach których w prosty sposób można uzyskać dotacje do odnawialnych źródeł energii. 

Źródło: https://gadzetomania.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.