Blog

dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę
Redakcja | 12 października, 2021 | 0 Komentarzy

Dzierżawa gruntu pod farmy fotowoltaiczne

Fotowoltaika stała się jednym z często poruszanych tematów w ostatnim czasie, dzieje się tak nie tylko ze względu na ekologiczny aspekt rozwiązania, ale również stale rosnące ceny prądu. Coraz częściej spotykane są również farmy fotowoltaiczne, taka inwestycja ma na celu produkcję energii elektrycznej, która jest sprzedawana do sieci elektroenergetycznej. W związku z rosnącym zainteresowaniem w inwestycjami w farmy fotowoltaiczne, popularne stało się dzierżawienie gruntów pod panele fotowoltaiczne.

Dzierżawa gruntu pod farmy fotowoltaiczne wiąże się z obustronnymi korzyściami. Właściciel gruntu w zamian za udostępnienie terenu dostaje odpowiednie wynagrodzenie zgodnie z zawartą umową, a inwestor teren, na którym może zbudować swoją farmę. Zapotrzebowanie na grunty pod fotowoltaikę stale rośnie, natomiast rolnicy coraz chętniej decydują się na dzierżawienie terenów ze względu na zyski. Dzierżawa gruntów, które są nieużytkami, lub są niskiej klasy to duża szansa dla rolników, którzy nie czerpią z korzyści.

Jakie grunty nadają się pod farmy fotowoltaiczne?

Nie wszystkie tereny rolnicze nadają się pod tego typu inwestycje. Grunty rolne, na których może powstać farma fotowoltaiczna, powinnny być IV, V lub VI klasy, lub być nieużytkami, jednak nieporośniętymi drzewami i krzewami. Działka nie może leżeć na terenie parku krajobrazowego lub rezerwatu. Kolejne ważne czynniki, na które należy zwrócić uwagę to to, czy nie jest narażona na podtopienia i zalania. Warto się skupić na wielkości terenu, najlepiej, gdyby miał on minimum 2 ha. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z inwestorów może mieć też swoje indywidualne wytyczne.

Umowa dzierżawy działki pod fotowoltaikę

Ze względów bezpieczeństwa i satysfakcji dla właściciela gruntu istotne jest, aby umowę wydzierżawienia gruntów podpisać z pewnym partnerem i czerpać z tytułu dzierżawy konkretne zyski. W umowie należy zwrócić uwagę nie tylko na kwotę, ale również zakres zobowiązań i długość jej trwania. W umowie powinny być zawarte konkretne informacje związane z tym, kto zajmuje się pracami porządkowymi na działce w czasie trwania umowy (zazwyczaj porządkowaniem działki zajmuje się właściciel) oraz kto zajmuje się utylizacją paneli (utylizacją zazwyczaj zajmuje się właściciel farmy). Jeśli umowa dzierżawy jest niejasna, radzimy skontaktować się z radcą prawnym, który pomoże obrać korzystny kierunek.

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.