Blog

Oszczędzanie
Redakcja | 17 grudnia, 2021 | 0 Komentarzy

Dzięki tym rozwiązaniom zaoszczędzisz!

W związku ze zwiększającymi się rachunkami za prąd, czy ogrzewanie wiele osób zaczęło zastanawiać się nad skutecznymi sposobami zaoszczędzenia swoich pieniędzy. Nasuwa się jednak pytanie, czy istnieją rozwiązania przynoszące realne efekty? Czy jesteśmy w stanie zaoszczędzić jakąkolwiek część pieniędzy przy panującej inflacji? Oczywiście, że tak! W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się m.in. szczelne okna, urządzenia energooszczędne, jak i fotowoltaika.

Urządzenia energooszczędne

Większość sprzętów znajdujących się w Twoim domu zużywa ogromne ilości prądu nawet podczas przebywania w trybie stand-by. Oznacza to zatem, że bez względu na to, czy korzystasz z nich w danej chwili, czy też nie – prąd i tak zostaje pobrany. Wiąże się to z niewiarygodnie wysokimi kosztami, które potrafią uprzykrzyć życie każdemu z nas. Z myślą o tym powstały urządzenia energooszczędne, czyli takie, które zużywają o wiele mniej prądu, a tym samym nie ingerują w otaczające nas środowisko. W związku z tym na energooszczędne urządzenia RTV i AGD, takie jak lodówki, pralki, piekarniki i telewizory, stawia obecnie już 39% Polaków. 

Ogrzewanie poprzez termomodernizację

Termomodernizacja to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku. Pod tym pojęciem kryje się więc cały ogół prac, dzięki którym można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie oraz zmniejszyć ilość zużywanego paliwa zasilającego domową instalację. Chociaż termomodernizacja pociąga za sobą duże jednorazowe koszty, na pewno warto się na nią zdecydować. Jest to inwestycja na długie lata, a obniżenie rachunków za ogrzewanie będzie dzięki niej naprawdę znaczące. Zwykła nieocieplona ściana z bloczków z gazobetonu ma współczynnik przenikania ciepła na poziomie około 0,80 W/m2K. Dzięki 15-centymetrowej warstwie styropianu możemy zniwelować go do poziomu 0,20 W/m2K. Zmniejszy to zapotrzebowanie budynku na energię cieplną ponad trzykrotnie.

Fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne coraz częściej goszczą na dachach domów jednorodzinnych, Pozyskiwanie energii oraz ciepłej wody z promieni słonecznych to najbardziej ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie, jakie można sobie wyobrazić. Dzięki fotowoltaice można zaoszczędzić rocznie nieco ponad 2500 zł. Oznacza to, że instalacja zwróci się już po niespełna 10 latach, a później zacznie przynosić dodatkowe zyski. Panele fotowoltaiczne nie należą do zbyt wymagających w utrzymaniu. Wystarczy równa i nie zacieniona powierzchnia, pozbawiona styczności z drzewami jak np. dach.

Źródło: https://spolecznosc.ing.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.