Blog

Redakcja | 15 września, 2021 | 0 Komentarzy

Dofinansowania dla rolników

Gospodarstwa rolne, w których dzienne zużycie prądu jest naprawdę duże, przeznaczają ogromne kwoty na opłacenie rachunków za prąd. W końcu maszyny, czy też oświetlenie poszczególnych pomieszczeń wymaga dużych nakładów energetycznych. Aby obniżyć nieco dotychczasowe koszty nie rezygnując przy tym z jakichkolwiek czynności, warto postawić na instalacje fotowoltaiczne.

Obecnie rolnicy mogą korzystać z wielu dofinansowań oraz dotacji do fotowoltaiki. Które z nich dotyczą instalacji fotowoltaicznych oraz w jaki sposób uzyskać tego typu dofinansowanie od państwa?

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

Płatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna w wysokości 25% poniesionych nakładów na fotowoltaikę, udokumentowanych rachunkami. Ulga jest przyznawana po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od kwoty podatku rolnego. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat.

– Proces jest bardzo prosty, a korzyści finansowe duże. Chcąc skorzystać z tej formy wsparcia, wystarczy złożyć w gminie wniosek z załączonym zestawieniem poniesionych wydatków, czyli fakturą za instalację. Przykładowo, inwestując 50 000 w instalację otrzymamy 12 500 zwrotu. Płacąc 1000 zł rocznie podatku, przez 12,5 roku jesteśmy zwolnieni z tych kosztów. Warto zaznaczyć, że w przypadku ulgi inwestycyjnej – gmina może wymagać udowodnienia, że energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną, będzie wykorzystywana na potrzeby gospodarstwa rolnego, bo tylko temu jest dedykowana owa ulga. – mówi Paweł Bartosik, przedstawiciel firmy Vosti, oferującej usługi z zakresu fotowoltaiki. 

Program “Agroenergia” oraz “Mój Prąd”

Zamiast ulgi inwestycyjnej, rolnicy mogą starać się o dofinansowanie inwestycji w panele fotowoltaiczne w ramach programów, takich jak Agroenergia czy Mój Prąd. Zgodnie z aktualnymi zasadami, dofinansowanie w ramach Agroenergii może wynieść maksymalnie 20% kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji fotowoltaicznej. 

W przypadku instalacji hybrydowej przewidziany jest dodatek w wysokości 10 000 zł. Przy montażu fotowoltaiki i pompy ciepła można dostać dotację między 25 000 zł a 35 000 zł. Co istotne – nabór wniosków w programie Agroenergia, przeprowadzać będą Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór ten rozpocznie się w danym województwie, dopiero po podpisaniu w tym zakresie porozumienia pomiędzy funduszem wojewódzkim, a centralnym Narodowym Funduszem.

W przypadku chęci skorzystania z ulgi inwestycyjnej nie można wystąpić o dofinansowanie z programu Agroenergia, jak również wspomnianego wcześniej programu Mój Prąd.

Ulgi inwestycyjnej nie można łączyć z innymi dotacjami. Ponadto należy pamiętać, że dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd” dotyczy nie całego gospodarstwa, ale jedynie domu, w którym zamieszkuje rolnik. Warto również wspomnieć, że dofinansowanie Mój Prąd, dotyczy TYLKO osób fizycznych. Aby wyliczyć, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się fotowoltaiką. Oprócz zarekomendowania korzystnej formy odliczeń dostawca pomoże w kwestiach administracyjnych, zajmie się także rozliczeniem ulgi, a dzięki współpracy z bankami, pomoże również w optymalnym finansowaniu inwestycji – dodaje Paweł Bartosik

Źródło: https://www.ppr.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.