Blog

Worfordis | 5 sierpnia, 2021 | 0 Komentarzy

Czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?

Pytając wśród swoich znajomych o opłacalność fotowoltaiki z pewnością usłyszysz mnóstwo pozytywnych opinii i spostrzeżeń. Jak to jednak wygląda w praktyce i czy fotowoltaika rzeczywiście należy do najbardziej opłacalnych instalacji w dzisiejszych czasach? Zanim odpowiemy na to pytanie, przyjrzyjmy się bliżej samym panelom, a właściwie ich działaniom. Panele fotowoltaiczne oparte są na inwerterach, czyli falownikach. Przetwarzają one prąd stały w prąd przemienny, który następnie jest wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych. W ten oto sposób możemy pozyskiwać energię, którą następnie wykorzystamy we własnym gospodarstwie domowym. W przypadku wyprodukowanej nadwyżki energia, której nie udało nam się zużyć, trafia do sieci energetycznej, gdzie następnie zostaje magazynowana. Użytkownik instalacji fotowoltaicznej może pobrać z sieci 80% wyprodukowanej i wysłanej energii. Jeśli dysponuje instalacją o mocy większej niż 10 kWp, limit ten wynosi 70%. 

Systemy on-grid i off-grid, czyli inwertery fotowoltaiczne

Inwertery fotowoltaiczne to urządzenia, które odpowiadają za przetwarzanie oraz przekształcanie prądu stałego w prąd zmienny. Obecnie wyróżniamy m.in. inwertery ze względu na system on-grid oraz off-grid. W przypadku tych pierwszych możemy powiedzieć, że są to urządzenia, dzięki którym wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej można przekazać do dystrybutora, a następnie w ciągu roku, w zależności od wielkości fotowoltaiki, odebrać od 0,7 do 0,8 kWh za oddaną 1 kWh. Natomiast inwertery w systemie off-grid to urządzenia, które umożliwią magazynowanie nadwyżek w akumulatorach, a ich napięcie będzie adekwatne do tego, które wymagane jest do sprawnego działania podłączonych urządzeń i baterii. Inwertery charakteryzują się długą żywotnością, mogącą sięgać nawet 20 lat.

Ile zatem kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Magazyny prądu muszą być regularnie opróżniane i ładowane, aby móc jak najdłużej spełniać swoją funkcję. Wymaga to jednak dosyć kosztownej inwestycji związanej z zakupem odpowiednio wielkiego magazynu energii. Baterie wykorzystywane w panelach również nie należą do najtańszych, jednak są najlepszym sposobem na zapewnienie niezależności energetycznej. Koszt inwertera trójfazowego o mocy 5–10 kW i magazynu energii o pojemności 5–6 kWh wynosi około 26 tys. zł. Urządzenie takie będzie dobrze współpracować z domową instalacją fotowoltaiczną o mocy 4–5 kVp. Uwzględniając żywotność baterii, zapotrzebowanie na energię oraz dodatkowe koszty samego magazynu, rozwiązanie to dla gospodarstw domowych będzie dobre w przypadku ryzyka częstych awarii lub braku możliwości doprowadzenia regularnej sieci energetycznej.  

Podsumowując, fotowoltaika jest zdecydowanie opłacalną inwestycją w przypadku obiektów przemysłowych i gospodarczych. Są to miejsca, w których dzienne zużycie prądu jest niesamowicie duże. Warto więc zainwestować w instalację fotowoltaiczną, która umożliwi o wiele tańsze, bezpieczniejsze i przede wszystkim o wiele bardziej ekologiczne pozyskiwanie energii.

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.