Blog

budynki zeroemisyjne
Redakcja | 15 listopada, 2021 | 0 Komentarzy

Budynki zeroemisyjne – co warto o nich wiedzieć?

Wiadomo nie od dziś, że powstawanie kolejnych biurowców, bloków, czy też domów jednorodzinnych wiąże się z ingerencją w środowisko naturalne. W związku z tym dochodzi do rozprzestrzeniania się szkodliwych substancji oraz przenikania dwutlenku węgla do atmosfery. Na szczęście postęp technologiczny umożliwił powstanie bezpiecznego rozwiązania w postaci budynków zeroemisyjnych, które stanowią całkowite odejście od nieodnawialnych źródeł energii. Co zatem warto wiedzieć o tego typu nieruchomościach?

  • Wykorzystywanie naturalnych i biodegradowalnych materiałów

Do budownictwa zeroemisyjnego najlepsze są materiały o jak najprostszym składzie, by nie generowały odpadów w procesie produkcyjnym i postprodukcyjnym, bardzo trwałe, dostępne lokalnie i biodegradowalne. Dlatego też najczęściej wykorzystuje się te pochodzące z recyklingu i nadające się do powtórnego wykorzystania po rozbiórce obiektu, pozyskiwane ze źródeł odnawialnych, które nie generują odpadów przy procesie wydobycia i produkcji oraz zbudowane z jak najmniejszej ilości składników, czyli proste, naturalne i bezpieczne dla środowiska. Do tego typu materiałów należy m.in. drewno, wełna mineralna, celuloza oraz słoma. 

  • Maksymalne oszczędzanie wody

Budynki, w których zużywa się dużo wody, zarówno do ich wybudowania, obsługi, ogrzania, jak i użytkowania, potrzebują dużo energii, a to prowokuje emisję gazów cieplarnianych. Całe osiedle mieszkaniowe to olbrzymie wyspy ciepła, gdzie przy falach upałów brakuje chłodnego miejsca wytchnienia. Cierpią ludzie i zwierzęta i usychająca roślinność. Dlatego też budynki zeroemisyjne stosuje się rozwiązania mające na celu maksymalne wykorzystanie wody opadowej w domu, jak i w jego otoczeniu. Dzięki temu może ona w naturalny sposób krążyć w przyrodzie. Aby uzyskać zamierzony efekt, stosuje się m.in. zintegrowane systemy zarządzania wodą opadową od poziomu dachów po podziemne zbiorniki wodne oraz zbiorniki wodne do gromadzenia wody opadowej, którą wykorzystać można podczas suszy do podlewania zieleni.

  • Odnawialne źródła energii, czyli absolutna podstawa

Skoro w budynkach zeroemisyjnych wykorzystuje się ekologiczne i naturalne rozwiązania to żadnym zdziwieniem będzie fakt, iż podstawowym źródłem pozyskiwania prądu i ogrzewania w tego typu nieruchomościach są odnawialne źródła energii. Mikroinstalacje fotowoltaiczne wytwarzają czystą energię, a do tego nie wymagają żadnych dodatkowych pomieszczeń, czy specjalnej konserwacji i zasilają dom w energię. Fotowoltaika nie generuje dodatkowych kosztów w czasie użytkowania, poza przeglądami co 5 lat. Mikroinstalację można zamontować na połaci dachu bądź innej płaskiej powierzchni.

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.