Blog

Redakcja | 31 stycznia, 2022 | 0 Komentarzy

Budownictwo, a ekologia – czy da się to połączyć?

Rozwijająca się infrastruktura często bywa zagrożeniem dla otaczającego na środowiska. Wynika to przede wszystkim z wykorzystywania szkodliwych materiałów, czy też niszczenie dotychczasowej zieleni na rzecz budowy osiedla. Dlatego też niektóre firmy rozpoczęły zróżnicowane budownictwo, polegające na projektowaniu i budowaniu obiektów w sposób zgodny ze zrównoważonym rozwojem. Chodzi przede wszystkim o dbałość o środowisko naturalne i jego dobra oraz oszczędne dysponowanie surowcami przez cały cykl budowlany.

Założenia zrównoważonego budownictwa

Zrównoważone budownictwo w Polsce i na świecie kieruje się kilkoma kluczowymi zasadami, bez których nie można mówić o ekologicznym budownictwie. Należy do nich m.in. niestosowanie materiałów niebezpiecznych i uciążliwych dla środowiska naturalnego, zaprojektowanie domu w taki sposób, aby ograniczać zanieczyszczenia oraz zużycie energii, jak również lokalizacja budynku, która nie zaburza krajobrazu i dobrze wpasowuje się w otoczenie. Rola ekologii w budownictwie jest znacząca, a budownictwa w ekologii kluczowa. Jaki jest cel ekologii w tym aspekcie? Przede wszystkim zmniejszenie negatywnego wpływu budownictwa na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka. 

Wykorzystywanie surowców naturalnych

Kluczową rolę w zrównoważonym budownictwie pełnią materiały ekologiczne. Za takie uważa się np. drzewo pochodzące z lasów certyfikowanych, które prowadzą kontrolowane wycinki drzew, a ich tereny są zarządzane zgodnie z zasadami ekologii. Inne materiały uznane za ekologiczne to m.in. kamień, bambus, słoma czy metale z odzysku. 

Bardzo ważną częścią zrównoważonego budownictwa jest również zielone budownictwo, które traktuje przyrodę jako sprzymierzeńca i pozwala na budowanie zielonych dachów czy zielonych fasad budynków. Zielone budownictwo poprawia mikroklimat oraz jakość powietrza i reguluje warunki termiczne. Co więcej, pozwala na magazynowanie wód opadowych i skutecznie zmniejsza zagrożenie spowodowane coraz niższą dostępnością wody pitnej. Zielone budownictwo pozwala także tłumić hałas miasta, podtrzymuje różnorodność biologiczną i zwiększa odporność ogniową. Może również zmniejszać uszkodzenia dachu i fasad budynku.

Źródło: https://www.izolacje.com.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.