Blog

branża fotowoltaiczna
Redakcja | 27 października, 2021 | 0 Komentarzy

Branża fotowoltaiczna ma duży problem – nagły wzrost cen

Inwestujący w farmy fotowoltaiczne napotkali poważną przeszkodę, a jest nią gwałtowny wzrost cen urządzeń i problemy logistyczne, z tego powodu część z nich wstrzymuje realizację projektów. Branża fotowoltaiczna szacuje, że koszty budowy elektrowni słonecznych wzrosły w ciągu roku nawet o 30 proc.

Fotowoltaika w Polsce bardzo się rozwinęła w szczególności pod względem przydomowych instalacji. Zaczęto inwestować również w duże elektrownie słoneczne, jednak rosnące w zawrotnym tempie ceny stały się dużą przeszkodą

„Obecnie na sytuację deweloperów farm słonecznych nałożyło się kilka niekorzystnych czynników. Firmy, które wygrywały ostatnie aukcje na zakup energii ze słońca, nie zakładały tak wysokiej inflacji, a w szczególności wzrostu cen niemal wszystkich komponentów elektrowni znacznie powyżej stopy inflacji. W ostatnim czasie podrożały zarówno moduły fotowoltaiczne, jak i inwertery czy konstrukcje stalowe. Koszt tych urządzeń stanowi aż 70 proc. całości inwestycji” – zauważa Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

„Ale to nie wszystko, bo pojawiły się też problemy logistyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o dostawy z Chin. – Chińczycy mają własne problemy z zaopatrzeniem w energię elektryczną i z dostawami krzemu, a płytki krzemowe są kluczowym komponentem ogniw i modułów. To uderzyło m.in. właśnie w branżę OZE i z pewnością będziemy obserwować zapóźnienia w dostawach zaopatrzenia właśnie z tego kierunku” – wyjaśnia Wiśniewski.

Niestety deweloperzy, którzy nie zakontraktowali wcześniej po korzystnych cenach drożejących komponentów i usług, będą mieli duży problem z tym, by zmieścić się z kosztami w zaplanowanym budżecie.

Wzrost cen

Zakupy jeszcze przed wzrostem cen urządzeń zdążył zrobić Artimex, który stawia dla Energi farmę PV Wielbark w Borkach Wielbarskich (woj. warmiński-mazurskie). – „To była dobra decyzja, choć wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, co czeka branżę w kolejnych miesiącach. Drożeje wszystko – wyposażenie elektrowni i transport. Część inwestorów, pomimo wygranych aukcji na sprzedaż energii, wstrzymuje swoje projekty i czeka na unormowanie się sytuacji na rynku. Koszty budowy farm są dziś nawet o 30 proc. wyższe niż przed rokiem” – szacuje Piotr Arent, prezes Artimeksu.

Pomimo problemów z wiązanych z nagłym wzrostem cen, część ekspertów nie przewiduje zahamowania rozwoju fotowoltaiki w Polsce na większą skalę. Inwestorzy muszą jednak dostosować się do nowych warunków.

„Wzrost cen, jak i kłopoty logistyczne, dotykają chyba wszystkich branż, więc także rynku fotowoltaiki. Widoczne są m.in. problemy z dostawami modułów z Chin – są albo opóźnione, albo producenci chcą podnosić ceny wcześniej zakontraktowanych urządzeń. Rynek jest więc trudny, jest więcej wyzwań operacyjnych niż wcześniej. Mimo to jestem umiarkowanym optymistą. Nie sądzę, by inwestycje były wstrzymywane na wielką skalę” – przekonuje Tomasz Sęk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej i członek zarządu R.Power.

Według niego najlepiej w obecnej sytuacji poradzą sobie duże firmy z dobrym portfelem inwestycji. – „Rynek w Polsce jest już dojrzały i nawet w trudnych warunkach wciąż można budować farmy z sensowną stopą zwrotu dla inwestorów. Trzeba to tylko robić lepiej, sprawniej niż dotychczas” – twierdzi Sęk.

Zapewnia też, że R.Power nie wstrzymuje swoich projektów. Plan spółki na przyszły rok zakłada budowę farm fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy około 300 MW. Kolejne 100 MW firma wybuduje w Europie Południowej.

Okazuje się, że obecny kryzys może mieć też dobre strony. – Ewentualne wydłużenie procesów inwestycyjnych może przynieść jedną pozytywną rzecz – rozłożyć w czasie realizację projektów i w ten sposób rozwiązać problem z dostępnością firm wykonawczych na polskim rynku i dodatkowym wzrostem kosztów z tego powodu. W przeciwnym razie inwestorzy byliby zmuszeni do budowy farm na większą skalę zatrudniać firmy zagraniczne – podkreśla Wiśniewski.

źródło: www.businessinsider.com.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.