Blog

Redakcja | 7 października, 2021 | 0 Komentarzy

Audyt fotowoltaiczny – czym jest i na czym polega?

Instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane są przez większość społeczeństwa w naszym kraju. Aby jednak móc z nich korzystać w sposób prawidłowy i bezpieczny, należy dobrać je odpowiednio do konkretnego budynku. W związku z tym dokonuje się analizy warunków montażu fotowoltaiki, czyli audytu fotowoltaicznego. Na czym jednak polega tego typu analiza oraz dlaczego odgrywa aż tak dużą rolę w procesie montażu paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

O tym musisz pamiętać!

Każda instalacja fotowoltaiczna polega na pozyskiwaniu promieni słonecznych, które następnie przekształcane są w energię elektryczną. Warto jednak pamiętać, że ich działanie uzależnione jest od wielu czynników, takich jak warunki techniczne, kąt nachylenia dachu, czy też jego powierzchnia. Dlatego też przed wcześniejszą próbą montażu, specjaliści podejmują się dokładnej analizy mającej na celu określenie, czy Twój dach spełnia określone warunki i nada się do zainstalowania na nim paneli fotowoltaicznych. 

Rozpoczyna się ona rozmową z klientem. Specjalista zadaje wtedy wszystkie kluczowe pytania. Musi poznać bieżące zużycie prądu, a także oszacować zapotrzebowanie na energię elektryczną w przyszłości. W tym celu trzeba dostarczyć dotychczasowe rachunki za prąd. Oszacowanie zużycia energii elektrycznej w przyszłości jest nieco bardziej skomplikowane. Przed spotkaniem ze specjalistą w dziedzinie fotowoltaiki, należy więc dobrze zastanowić się nad planowanymi zmianami. Pod uwagę trzeba wziąć możliwość powiększenia rodziny, zakup urządzeń, pobierających duże ilości prądu oraz ewentualną zmianę sposobu ogrzewania budynku na elektryczny.

Kiedy skorzystać z audytu fotowoltaicznego?

Analizy warunków montażu fotowoltaiki można dokonać zarówno przed, jak i w trakcie trwania danej inwestycji. Osoby planujące montaż paneli dowiedzą się w ten sposób, czy ich dach bądź grunt spełnia określone wymagania, natomiast osoby, które należą do posiadaczy instalacji fotowoltaicznej, sprawdzą, czy praca paneli przebiega poprawnie. Szczegółowa analiza odbywa się również po zakończeniu montażu. Specjaliści upewniają się, że prace zostały prawidłowo wykonane, a instalacja jest bezpieczna i funkcjonalna. Sprawdza się więc konfigurację i mierzy niezbędne parametry. Gdy wynik testów jest pozytywny, instalacja może zostać odebrana. 

Źródło: fachowyelektryk.pl 

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.