Blog

mity na temat fotowoltaiki
Redakcja | 28 października, 2021 | 0 Komentarzy

5 mitów na temat fotowoltaiki

Branża fotowoltaiczna rozwija się bardzo prężnie i cieszy się duży zainteresowaniem. Pomimo tak rosnącej popularności krążą ciągle na jej temat mity, czy są one słuszne i zgodne z prawdą?

1. Fotowoltaika jest nieopłacalna
Oczywiście fotowoltaika wiąże się z dużym wkładem gotówki na start, jednak inwestycja zwraca się w 100%. Przy dobrym stosunku ceny do mocy instalacji i tym samym odpowiednim jej doborze do zużycia rocznego, okres zwrotu może zamknąć się już po 6-7 latach. Już w pierwszym roku po montażu instalacji można odczuć zdecydowany spadek kwot na rachunkach za prąd. Przy obecnym stałym wzroście cen, fotowoltaika pozwala zachować niezależność i gwarantuje stabilizację finansową.

2. Inwestycja tylko dla bogatych
Łatwo ocenić w ten sposób instalację fotowoltaiczną nie znając kosztów związanych z realizacją, a przede wszystkim zasad działa. Niemal wszyscy płacimy za prąd bez względu na to, ile zarabiamy i gdzie mieszkamy, przydomowa elektrownia fotowoltaiczna jest szansą na niwelowanie kwot na rachunkach. Koszt realizacji fotwoltaiki rzeczywiście nie należy do najniższych, jednak rynek stale się rozrasta i dostępne są panele fotowoltaiczne oraz urządzenia wielu producentów w różnych cenach, dodatkowo jest duży wybór firm instalacycjnych, co również przekłada się na elastyczność ostatecznej ceny. Dodatkowym plusem są programy, w ramach których można uzyskać dofinasowania. Koszty prądu stale rosną, natomiast długa żywotność modułów fotowoltaicznych jest jednym z dodatkowych atutów wskazujących, że fotowoltaika jest bardzo opłacalna, jednak w okresie długoterminowym. Przypominamy, że za pośrednictwem naszego portalu można kupić używane panele fotowoltaiczne oraz inne elementy instalacji redukując w ten sposób koszty.

3. Wysokie ryzyko wystąpienia pożaru
Świadomość na temat fotowoltaiki stale rośnie, jednocześnie pojawia się wiele pytań i argumentów, jednym z nich jest powiązywanie instalacji fotowoltaicznej z możliwym źródłem pożaru. Wysokie napięcie sięgające 1000V kojarzy się z możliwością wystąpienia łuku elektrycznego przy najmniejszym uszkodzeniu przewodu, dobierając jednak odpowiednie komponenty, przy podstawowej wiedzy instalatorskiej, można to ryzyko zminimalizować niemal do 0. Według raportu TÜV, co prawda z 2015 roku, na 1,3 mln domów jednorodzinnych z instalacjami fotowoltaicznymi, pożary wystąpiły zaledwie w 210 przypadkach. Daje to 0,016% pożarów fotowoltaiki.

4. Konstrukcje wymagają częstej konserwacji
Instalacja fotowoltaiczna wymaga profesjonalnego serwisu, którego brak może obniżyć jej wydajność nawet o kilkanaście procent, co skutkuje zwiększeniem rachunków za prąd. Nieserwisowana instalacja może ulegać awariom i usterkom, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo związane z eksploatacją. Na szczęście na rynku są dostępne także technologie niewymagające serwisów.

5. Polskie warunki atmosferyczne nie sprzyjają fotowoltaice
Ku zaskoczeniu wszystkich, jest możliwe osiągnięcie 100% zapotrzebowania energii z modułów fotowoltaicznych w polskich warunkach pogodowych. Nasza strefa klimatyczna jest optymalna do produkcji energii ze słońca. Podstawą efektywności instalacji jest odpowiedni montaż, duże znaczenie ma kierunek, w którym są zwrócone panele fotowoltaiczne oraz kąt ich nachylenia.

 

źródło: www.kierunekenergetyka.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.